Prawo do emisji znaków pieniężnych obecnie obowiązujących ma wyłącznie Narodowy Bank Polski. Natomiast za produkcję wszystkich monety odpowiada Mennica Polska. Monety możemy podzielić ze względu na ich rodzaj i przeznaczenie. Wyróżnia się m.in. monety obiegowe, czyli te, które każdy z nas ma w swoim portfelu, a także monety kolekcjonerskie, okolicznościowe czy uncjowe. O tym, jak powstają monety oraz kto jest odpowiedzialny za ich produkcję, na kanale Obserwator Finansowy TV opowiedziała Alina Winiarczyk, ekspert w Departamencie Emisyjno-Skarbcowym NBP.
„Zgodnie ustawą o Narodowym Banku Polskim wyłączne prawo emitowania znaków pieniężnych Rzeczypospolitej Polskiej ma Narodowy Bank Polski. I to Narodowy Bank Polski zleca produkcję monet. Wszystkie monety, które obecnie są emitowane, produkowane są przez Mennicę Polską. I kolejne artykuły - 31, 32 33 - mówią, że znakami pieniężnymi Rzeczypospolitej Polskiej są banknoty i monety, o których będziemy mówili, opiewające na złote i grosze. Następny punkt mówi, że znaki pieniężne emitowane przez Narodowy Bank Polski są prawnymi środkami płatniczymi na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Czyli tymi pieniędzmi, które wyprodukuje mennica, możemy płacić za towary i usługi. I wzory, wartości nominalne, jeżeli chodzi o banknoty oraz wzory, wartość nominalną, stop, próbę, wielkość emisji, jak również datę wprowadzenia do emisji ustala prezes Narodowego Banku Polskiego w drodze zarządzenia” – powiedziała Alina Winiarczyk, ekspert w Departamencie Emisyjno-Skarbcowym NBP.
A czym są monety uncjowe?
„Monety uncjowe są to monety bite. One są przeważnie już, kto ma ochotę, może również je kolekcjonować, natomiast te monety mamy w pięciu nominałach 50, 100, 200 i 500 zł. Na awersie jest wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, oznaczenie nominału, rok emisji i napis Rzeczpospolita Polska. Tutaj widzimy rewers wizerunek głowy bielika. Oznaczenie masy monety podanej w uncjach oraz oznaczenie materiału. I tutaj w przypadku tutaj czyste złoto. Także są to monety bardzo ładne, eleganckie, zapakowane w specjalne etui” - mówiła.
Jak dodała, monety uncjowe równią się od kolekcjonerskich tym, że nabywane są przede wszystkim w celach inwestycyjnych.
Rozmowa dostępna poniżej oraz pod Sztuka bicia monet: kulisy powstawania pieniądza (youtube.com). Zapraszamy do oglądania!