Elektrownie atomowe w Polsce. Jest porozumienie
Wicepremier Jacek Sasin ogłosił, że do 2029 roku w Polsce zostaną uruchomione pierwsze elektrownie atomowe. Umowę w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem zaawansowanych małych reaktorów modułowych podpisało KGHM.
W grudniu ubiegłego roku podobne porozumienie zostało zawarte pomiędzy PKN Orlen, a Synthosem. Współpraca spółek skarbu państwa ze stroną amerykańską doprowadzi do uruchomienienia pierwszych małych reaktorów jądrowych dla przemysłu już w 2029 roku.
.@SasinJacek w #Waszyngton: Polska Energetyka jest w głównej mierze oparta o węgiel. Dzisiaj naszą misją jest budowanie naszej energetyki opartej o inne surowce.#włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika 🇵🇱 #włączprawdę (@RepublikaTV) February 14, 2022
To kolejna już umowa na budowę małego atomu z USA. W grudniu takie porozumienie zawarły Orlen i Synthos. Pierwsze małe reaktory jądrowe dla przemysłu mają pojawić się w 2029 r.
W ramach zawartej umowy na budowę małego atomu pomiędzy KGHM a firmą NuScale strona amerykańska wdroży technologię SMR w Polsce.
CZYTAJ: Elektrownia jądrowa doczekała się lokalizacji. Ujawniono, gdzie Polska chce ją postawić
„To pozwoli uniknąć Polsce nawet 8 mln ton emisji CO2 rocznie” – podkreśla koncern, co oznacza, że głównym celem tej inwestycji jest redukcja emisji CO2.
.@SasinJacek w #Waszyngton: USA jest strategicznym partnerem w budowie energetyki atomowej.#włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika 🇵🇱 #włączprawdę (@RepublikaTV) February 14, 2022
Spółka zakłada, że do końca 2030 roku 50 proc. zapotrzebowania KGHM na energię elektryczną ma pochodzić ze źródeł własnych oraz OZE. Źródłami własnymi mają być małe reaktory modułowe o mocy 77 MW każdy, ich liczba będzie wynosić od czterech do dwunastu, a szacowany koszt budowy wyniesie ok. 4 mld dolarów.
Energetyka jądrowa w Polsce staje się faktem. We wrześniu zostało podpisane porozumienie, dzisiaj finalizujemy współpracę. Polski champion @kghm_sa podpisał z amerykańskim @NuScale_Power umowę na budowę reaktorów SMR.
— Jacek Sasin (@SasinJacek) February 14, 2022
„To projekt produkcji energii w 100 proc. wolnej od emisji dwutlenku węgla, wywiązując się ze swojego zobowiązania do prowadzenia działań na rzecz dekarbonizacji. Technologia SMR zwiększy efektywność kosztową firmy i przekształci polski sektor energetyczny” – powiedział prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński.
„W globalnym wyścigu o szybkie zmniejszenie emisji na całym świecie technologia NuScale stanowi idealne rozwiązanie, aby osiągnąć ten cel klimatyczny, jednocześnie zapewniając dobrobyt gospodarczy” – powiedział John Hopkins, prezes i dyrektor generalny NuScale Power.
Opracowana przez NuScale Power technologia modułowej elektrowni jądrowej z reaktorem lekkowodnym, dostarcza energię do wytwarzania energii elektrycznej, ciepłownictwa, odsalania, produkcji wodoru i innych zastosowań związanych z ciepłem procesowym.