Nadmorska lokalizacja „Lubiatowo-Kopalino” w gminie Choczewo (woj. pomorskie) jest preferowanym miejscem pod budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce – poinformował inwestor, spółka Polskie Elektrownie Jądrowe.
Lokalizację wskazano na podstawie prowadzonych od 2017 roku szczegółowych badań środowiskowych i lokalizacyjnych. „Te wykazały, że spełnia ona wszystkie wymagania środowiskowe stawiane tego typu obiektom i jest bezpieczna dla mieszkańców” – podkreśliły Polskie Elektrownie Jądrowe.
Druga potencjalna rozpatrywana lokalizacja leżała nad jeziorem Żarnowieckim.
Spółka PEJ zaznaczyła, że wyniki analiz zostały umieszczone w „Raporcie o oddziaływaniu inwestycji na środowisko”, który jest pierwszym tego typu opracowaniem w Polsce sporządzonym dla elektrowni jądrowej.
Polskie Elektrownie Jądrowe będą się teraz ubiegać o uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych.
„Zależy nam na tym, by cały proces inwestycyjny w projekcie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce był od samego początku prowadzony w sposób transparentny, odpowiedzialny i z zachowaniem najwyższych standardów” – zaznaczył cytowany w informacji spółki prezes PEJ Tomasz Stępień.
Dlatego, jak podkreślił, wieloletnia i kompleksowa analiza lokalizacji była dla spółki w ostatnich latach priorytetem.
Stępień przypomniał, że w badania i opracowywanie ich wyników zaangażowani byli eksperci z najróżniejszych dziedzin.
Dzisiaj, gdy te wyniki znamy, z satysfakcją, ale też pełną odpowiedzialnością i świadomością nowego rozdziału współpracy ze społecznością lokalną, ogłaszamy wybraną przez nas lokalizację „Lubiatowo-Kopalin” – dodał prezes PEJ.
– Działamy zgodnie z planem i wybór lokalizacji jest tego potwierdzeniem. Polska potrzebuje energetyki jądrowej, a wybudowanie pierwszej elektrowni tego typu w Polsce jest istotne dla całego kraju zarówno pod kątem transformacji energetycznej, jak i bezpieczeństwa dostaw energii – oświadczyła minister klimatu Anna Moskwa, cytowana w informacji PEJ.
„Wykorzystanie tego bezpiecznego, zeroemisyjnego i stabilnego źródła wytwarzania energii, jakim jest energia jądrowa, zapowiadaliśmy od początku i potwierdziliśmy w strategicznych dokumentach m.in. w Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku i Programie Polskiej Energetyki Jądrowej” – powiedział Naimski, cytowany w informacji spółki.
Według ostatnich badań Ministerstwa Klimatu i Środowiska w tym roku zanotowano rekordowe wysokie poparcie dla budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Popiera ją 74 proc. Polaków.
Najnowsze
Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm
Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi
Radni chcą skontrolować klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław
Ostre słowa Kowalskiego: chce, żeby ten tchórz minister Kierwiński w końcu wyszedł!