Przejdź do treści
Drożej od nowego roku? Na pewno nie za gaz! PGNiG uspokaja konsumentów
canva.com

Dobry dzień dla sektora gazowego! Wcześniej, Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę dwóch największych spółek gazowych. Chwilę później, jedna z nich - PGNiG Obrót Detaliczny (PGNiG OD) ogłosiła w swoim komunikacie, że "ceny za gaz dla odbiorców uprawnionych, jak gospodarstwa domowe, nie wzrośnie od nowego roku.

"Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę PGNiG Obrót Detaliczny na paliwo gazowe, jednak dzięki rozwiązaniom przyjętym w ustawie o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r., będącej jeszcze w procesie legislacyjnym, cena za gaz dla odbiorców uprawnionych do ochrony taryfowej w przyszłym roku nie wzrośnie", informuje PGNiG OD.

Spółka przypomina, że z ochrony taryfowej mogą korzystać gospodarstwa domowe, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także szpitale, domy pomocy społecznej, szkoły, przedszkola i żłobki wielu innych społecznie wrażliwych odbiorców.

W komunikacie podano, że rozszerzona ochrona taryfowa obowiązuje w Polsce od stycznia 2022 r. W jej ramach PGNiG Obrót Detaliczny gwarantuje niższe ceny gazu ponad 7 mln gospodarstw domowych i przeszło 34 tys. podmiotów społecznie wrażliwych. Objęcie ochroną taryfową szerokiej grupy podmiotów było odpowiedzią na drastyczne wzrosty cen gazu ziemnego i dużą niestabilność notowań na europejskich giełdach tego paliwa, które rozpoczęły się w 2021 r. i trwają do dziś.

Sejm w czwartek przyjął część poprawek Senatu do ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Tym samym ustawa została skierowana do podpisu prezydenta.

Jak zauważa PGNiG OD, przepisy te są kontynuacją rządowego wsparcia dla odbiorców w Polsce i służą zabezpieczeniu ich przed dalszymi skutkami kryzysu gazowego. Zgodnie z postanowieniami ustawy w 2023 r. sprzedawcy gazu mają obowiązek stosowania w rozliczeniach z odbiorcami końcowymi, uprawnionymi do ochrony taryfowej, ceny maksymalnej w wysokości 200,17 zł za MWh, czyli dokładnie takiej, jaka była stosowana w 2022 r.

"Utrzymanie cen dla klientów końcowych, korzystających z ochrony taryfowej, na niezmienionym poziomie, pomimo najwyższych rynkowych cen gazu ziemnego w historii i wybuchu wojny na Ukrainie, jest możliwe dzięki działaniom rządu", wskazano w komunikacie gazowej spółki. 

Taryfa na paliwo gazowe PGNiG Obrót Detaliczny zatwierdzona przez Prezesa URE decyzją z 17 grudnia 2022 r. będzie obowiązywała od 1 stycznia 2023 r. do 31 marca 2023 r. Cena za paliwo gazowe została przez URE ustalona na poziomie niecałych 650 zł/MWh. Różnica między ceną maksymalną wynikającą z ww. ustawy, a zatwierdzoną przez Prezesa URE taryfą na paliwo gazowe dla PGNiG Obrót Detaliczny, zostanie pokryta przez rekompensaty wypłacane PGNiG Obrót Detaliczny z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny. Rozliczenia te nie będą miały wpływu na cenę za paliwo gazowe dla odbiorców objętych ochroną taryfową, która to cena maksymalnie wyniesie 200,17 zł/MWh.

PAP

Wiadomości

Działał zgodnie z prognozą, tak jak ją rozumiał

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Szokujące słowa ekologa! Niemiecki wywiad werbował do protestów przeciwko budowie zbiorników retencyjnych!

Trump i Duda spotkają się w Amerykańskiej Częstochowie – kluczowe wydarzenie przed wyborami w USA

Dzisiaj informacje TV Republika

Dlaczego luksusowy resort w Jeleniej Górze przerwał wał powodziowy?

Kowalski: Tusk powinien być natychmiast zdymisjonowany

Myślano, że obok wiecu Trumpa są materiały wybuchowe. Policja wkroczyła do akcji

Najnowsze

Działał zgodnie z prognozą, tak jak ją rozumiał

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem