Rząd chce wykończyć branżę styropianową?

Czy polskich producentów styropianu czeka zapaść? Resort rozwoju przygotował zmiany w przepisach, które mogą zniszczyć ważną część branży budowlanej.
O co chodzi w ministerialnym projekcie?
Producenci styropianu bardzo źle oceniają projekt nowych wymagań technicznych, które przygotowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Wprowadzenie zmian nie wymaga zaakceptowania ich przez Komisję Europejską.
Zaproponowano wymóg zastosowania pasów z materiałów lub wyrobów budowlanych o klasie reakcji na ogień A1 lub A2, d0 (tj. z wełny mineralnej). W konsekwencji możliwa będzie jedynie 'przeplatanka' – wełna, styropian, wełna itd. W praktyce wykonawcy i projektanci nie będą stosować żadnych pasów, bo to nie ma żadnego sensu, a całość izolacji będzie wełną izolacyjną." – mówi ekonomista Bartłomiej Orzeł.
I nie chodzi tu o względy bezpieczeństwa. Statystyki, które są w Polsce dostępne nie potwierdzają, że rozwiązania stosowane obecnie w naszym kraju zwiększają ryzyko wystąpienia pożarów lub mają wpływ na wielkość strat.
Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o…
Ekspert wskazuje, że „beneficjentami zmian będzie pięć zachodnich koncernów produkujących w Polsce wyroby z wełny mineralnej, a najwięcej stracą polskie firmy rodzinne, które produkują styropian czy płyty PIR, a jest ich w Polsce kilkaset”.
Ważne jest to, że przedstawiciele firm brali udział w pracach zespołu doradców tworzących projekt rozporządzenia.
Konieczność zastosowania pasów z wełny będzie wbrew dyrektywom prośrodowiskowym UE, a przy projektowaniu przepisów całkowicie zignorowano również takie aspekty jak efektywność energetyczna, ochrona przed hałasem, nośność i stateczność, zdrowie i bezpieczeństwo. Bezczelnym lobbingiem wbito się w przepisy przeciwpożarowe w celu wylobbowania sobie określonego interesu" – dodaje Bartłomiej Orzeł.
Istotny przepis schowany w gąszczu zapisów
Niekorzystne dla polskiej branży styropianowej przepisy zostały „zaszyte" w ponad dwustustronicowym projekcie rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a dokładniej w zapisie określającym normy przeciwpożarowe. Za projekt odpowiada wiceminister Michał Jaros z Koalicji Obywatelskiej.
Co obejmują zmiany w projekcie? M.in. zakaz ocieplania niektórych budynków wyłącznie materiałami palnymi (EPS, PUR), ale również konieczność stosowania wełny mineralnej w całości lub w pasach: w budynkach powyżej 3 kondygnacji oraz w obiektach wielkopowierzchniowych (hale, galerie, magazyny).
Rynek styropianu silną branżą
Obecnie wartość polskiego rynku materiałów termoizolacyjnych przekracza 10 mld złotych. Udział styropianu w rynku izolacji szacowany jest na około 60 proc., a w systemach ocieplenia ścian zewnętrznych budynków (ETICS) na 86 proc.
Branża podkreśla, że jeśli przepisy wejdą w życie, straci na nich około 100 polskich producentów styropianu. Oznacza to, że tysiące pracowników będzie musiało odejść z pracy.
Źródło: Republika, tysol.pl
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Polecamy Hity w sieci
Wiadomości
Najnowsze
