Przejdź do treści
21:36 Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa farmaceutycznego - nowe przepisy usuwają obowiązek przesyłania do ZSMOPL informacji o planowanym miejscu dostawy produktów leczniczych
19:15 Ryszard Cyba, który w 2010 roku zabił działacza PiS Marka Rosiaka, a drugiego poważnie ranił, zostanie umieszczony w szpitalu psychiatrycznym - taką decyzję podjął Sąd Rejonowy w Wołowie
18:20 Leon XIV przyjął na audiencji w Castel Gandolfo prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego
17:02 Sport: Historyczny wynik Igi Świątek - Polka zagra w półfinale Wimbledonu
16:10 RCB: Uwaga! 09-10.07 prognozowane intensywne opady deszczu. Przygotuj się na ewentualne podtopienia. Słuchaj poleceń służb i śledź komunikaty pogodowe - brzmi komunikat RCB wydany w środę przed godz. 16
16:00 W Sejmie odbywa się pierwsze posiedzenie Parlamentarnego Zespołu "Ruch Obrony Granic" - do Warszawy przyjechali wolontariusze ROG z całej Polski
14:46 IMGW: 4 stacje hydrologiczne z rekordem dobowego intensywnego opadu deszczu
14:18 Poznań: Dożywocie dla obcokrajowca m.in. za brutalne zabójstwo w Środzie Wlkp.
14:07 Świat: Grecja przestanie przyjmować wnioski o azyl dla migrantów przybywających na łodziach z Afryki
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Klub Gazety Polskiej Kościerzyna zapraszają na spotkanie z Posłami D. Mateckim i M. Goskiem. Poniedziałek (21.07) godz. 16:30, Sala konferencyjna I piętro przy Sali Szopińskiego, ul. 3 Maja 9, Kościerzyna
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Czy Unia Europejska zdoła ocalić gospodarkę? Deregulacja jako ratunek

Źródło: facebook.com

Przez lata Unia Europejska skrupulatnie budowała labirynt regulacji, który skutecznie spowolnił, a w niektórych sektorach wręcz dobił europejski biznes. Teraz, gdy Zielony Ład chwieje się w posadach, Stany Zjednoczone z Donaldem Trumpem na czele stawiają na protekcjonizm, a Chiny umacniają swoją dominację – Bruksela nagle dostrzega potrzebę... deregulacji.

Komisja Europejska planuje zmiany w ramach pakietu Clean Industrial Deal, które rzekomo mają uratować sytuację. To ma być cudowne antidotum na gospodarczą agonię Europy. Tematem zajmuje się dzisiaj portal money.pl

Plan zakłada „zwiększanie ilości energii odnawialnej” i jednoczesne „zmniejszanie importu” – a wszystko to w sytuacji, gdy ceny energii w Europie są nawet trzykrotnie wyższe niż w USA. Zaiste, plan godny noblistów z biurokratycznych gabinetów.

Jak podaje money.pl, unijni liderzy coraz mocniej naciskają na Komisję, by ta wreszcie wprowadziła korekty w Zielonym Ładzie. W obliczu rosyjskiej agresji, dominacji Chin i amerykańskich przewrotów politycznych, Europa musi przestać udawać, że jej przedsiębiorcy poradzą sobie z kolejnymi obciążeniami.

Rewizja ETS – gdy biurokraci próbują naprawić to, co sami zepsuli

Jednym z głównych punktów programu ratunkowego Brukseli jest zapowiedź rewizji systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (ETS) w 2026 roku. Portal przytacza narrację rządu, że ETS, który miał „motywować do przechodzenia na czystą energię”, w praktyce doprowadził do wywindowania cen i zdławienia konkurencyjności. 

- Póki co dyrektywa w tej sprawie przewiduje co najwyżej roczną derogację i tej linii do niedawna sztywno trzymali się urzędnicy w Brukseli 

- puentuje portal, jakby niedowierzając zapowiedziom KE, ponieważ wszystko może mieć związek z trwającą w Polsce kampanią prezydencką.

Po wyborach wszystko może wrócić na dotychczasowe tory. Tym samym okaże się, że zabijające gospodarkę podatki od energii – w tym ETS – nadal będą hamować rozwój biznesu, który coraz częściej spogląda na inne kontynenty, w tym na Stany Zjednoczone.

Podatki energetyczne: Bruksela oddaje część władzy?

Kolejną niespodzianką - na dziś należy uznać, że głównie przedwyborczą, choć opowiadaną z pozycji Brukseli - ma być bardziej elastyczne podejście do obciążeń podatkowych na energię. 

Według money.pl Komisja Europejska rozważa przekazanie władzy w tej kwestii państwom członkowskim. To, co jeszcze niedawno było nie do pomyślenia, teraz miałoby stać się koniecznością. Zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe, a instytucje UE przyzwyczaiły już biznes i państwa członkowskie, że zamiast decentralizować, wolą centralizację.

CBAM – biurokratyczny potwór do korekty

Trzecim istotnym elementem, który Komisja Europejska może wkrótce ogłosić, jest zapowiedź zmian w zakresie tzw. granicznego podatku węglowego (CBAM). Propozycje te miałyby obejmować zwiększenie elastyczności oraz uproszczenie procedur administracyjnych, co w teorii mogłoby ułatwić wdrażanie tego mechanizmu i dostosowanie go do zmieniających się warunków rynkowych. 

Jednak należy podchodzić do tych zapowiedzi ze sceptycyzmem – niewykluczone, że to jedynie deklaracje bez realnego przełożenia na działania, szczególnie w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich w Polsce w maju, które mogą wpłynąć na faktyczny kierunek polityki w tym obszarze.

- W związku z tym podatkiem objęty byłby np. import blachy do produkcji pralki, a import całej pralki już nie

 - czaruje w portalu jeden z rozmówców, który jest członkiem rządu.

Czy Unia Europejska uratuje chorego pacjenta?

Unia Europejska coraz bardziej przypomina chorego pacjenta, który padł ofiarą błędnej diagnozy i nieudolnego leczenia. Przez lata lekarz z Brukseli przepisywał kosztowne terapie w postaci nadmiernych regulacji, ograniczeń i biurokratycznych procedur. Gdy organizm zaczął słabnąć pod ciężarem nieprzemyślanych decyzji, ten sam lekarz z triumfem ogłosił, że ma antidotum – deregulację, która ma cudownie przywrócić zdrowie.

Za wielkimi hasłami o zielonej transformacji, innowacjach i cyfryzacji kryły się zapisy zabijające gospodarkę. Teraz pojawiają się "plany ratunkowe" w których brak konkretnych działań, ale dużo jest wielkich słów. 

Polski rząd chętnie to podchwyca i kreuje jako część kampanii wyborczej, choć oficjalnie - nie ma to z kampanią nic wspólnego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Źródło: Money.pl, Republika

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Platforma Obywatelska zaatakowała obrońców granic

Rząd Tuska zrekonstruuje się 22 lipca. Nie było innej daty? Internauci nie zawodzą

Jabłoński: Tusk obiecywał rekonstrukcję, ale jej nie ma

Marine Le Pen ofiarą systemu? Elity blokują jej start w wyborach

Znowu duży pożar, tym razem w Gliwicach

Kanclerz Niemiec mówi co dalej z kontrolami

Wellman nie spodobał się wpis znanego pisarza. Zapadł kolejny wyrok w głośnej sprawie

Koniec cichych dni między linią Ryanair a portem Modlin. Będzie 25 nowych tras

Spotkanie Zełenskiego z Leonem XIV. O czym rozmawiali?

Sąd zdecydował co dalej z Cybą

Kombinuje jak koń pod górę! Burza po wypowiedzi prof. Matczaka

Tomasz Duklanowski prezentuje jak wygląda „kontrola” na przejściu w Lubieszynie

Obrońcy granic alarmują! Trwa próba przepędzenia wolontariuszy ze Słubic

Rolnicze setki tysięcy pod strzechą ministra. Nowy regulamin nagród MRiRW daje szefowi resortu wolną rękę!

Karolina Pęk – złoto, pasja i serce drużyny.

Najnowsze

Platforma Obywatelska zaatakowała obrońców granic

Znowu duży pożar, tym razem w Gliwicach

Kanclerz Niemiec mówi co dalej z kontrolami

Wellman nie spodobał się wpis znanego pisarza. Zapadł kolejny wyrok w głośnej sprawie

Koniec cichych dni między linią Ryanair a portem Modlin. Będzie 25 nowych tras

Rząd Tuska zrekonstruuje się 22 lipca. Nie było innej daty? Internauci nie zawodzą

Jabłoński: Tusk obiecywał rekonstrukcję, ale jej nie ma

Marine Le Pen ofiarą systemu? Elity blokują jej start w wyborach