Giełda odrabia straty po najgorszym tygodniu w tym roku

Poniedziałkowa sesja na Wall Street przyniosła odrabianie strat po najgorszym tygodniu dla amerykańskich giełd od początku 2024 roku. Indeks Dow zyskał na koniec dnia prawie 500 punktów. Analitycy spodziewają się, że zmienność na rynkach nadal będzie podwyższona.
W centrum uwagi rynków znajdzie się sierpniowy odczyt CPI w USA, który zostanie opublikowany w środę o 14.30 czasu polskiego. Analitycy spodziewają się, że CPI wyniesie 2,6 proc. rdr oraz 3,2 proc. rdr dla wskaźnika bazowego.
Rezerwa Federalna USA wyda decyzję ws. stóp proc. w środę 18 września. Rynki w pełni wyceniają obniżkę stóp proc. na najbliższym posiedzeniu, przy czym kontrakty terminowe na stopę funduszy federalnych wskazują na 30-proc. możliwość cięcia kosztów kredytu o 50 pb.
"Naszym zdaniem ostatnie dane wskazują, że rynek pracy USA nadal się ochładza, ale nie widzimy żadnych oznak gwałtownego pogorszenia warunków aktywności gosp., które wymagałyby obniżki stóp o 50 pb. Co ważne, nie widzimy również żadnych oznak jakiegokolwiek zainteresowania tym tematem w komunikatach Fed” — powiedział ekonomista Barclays Christian Keller.
Sytuacja dziś wygląda następująco: Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 1,20 proc., do 40.829,59 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 1,16 proc. i wyniósł 5.471,05 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 1,16 proc. do poziomu 16.884,60 pkt. Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 rośnie o 0,35 proc. do 2.098,82 pkt. Wskaźnik zmienności VIX spada o 12,87 proc., do 19,50 pkt.
"Skłaniamy się ku dużej obniżce o 50 pb. na początku września. Nie sądzę, żeby Fed miał wiele do stracenia, gdyby faktycznie dokonał większej obniżki. To dla nich świetna możliwość, aby ubezpieczyć na wypadek nadejścia słabszych danych” – powiedziała Nannette Hechler-Fayd’herbe, dyrektorka ds. inwestycji w regionie EMEA w Bank Lombard Odier w wywiadzie dla Bloomberg TV.
Zapasy amerykańskich hurtowników w lipcu wzrosły o 0,2 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - poinformował w końcowym odczycie Departament Handlu. Wstępnie szacowano +0,3 proc. Miesiąc wcześniej zapasy wzrosły o 0,2 proc.
Boeing zyskał w poniedziałek ponad 3 proc. po osiągnięciu wstępnego porozumienia ze związkiem zawodowym reprezentującym ponad 32 tys. pracowników, w ramach umowy, która może pomóc zapobiec możliwemu strajkowi już 13 września.
Dell Technologies wzrósł prawie 4 proc., Palantir Technologies zyskał 14 proc., a Erie zniżkował niespełna 1 proc. Spółki zostaną włączone do indeksu S&P 500 od dnia 23 września.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na październik zwyżkują 1,33 proc. do 68,57 USD za baryłkę, a październikowe futures na Brent rosną 0,91 proc. do 71,71 USD/b.
Źródło: PAP
Polecamy Poranek Radia Republika
Wiadomości
Najnowsze

Burze nie odpuszczają. IMGW wydał ostrzeżenia dla tego regionu

Bologna zdobywa Puchar Włoch! Skorupski bohaterem finału z Milanem

Czemu w ministerstwie sportu nie ma kobiet? Nitras wściekły na dziennikarkę TVN-u [WIDEO]

Dwa europejskie państwa pracują nad bronią, która zmieni wszystko

Była partnerka Kammela - Katarzyna Niezgoda wystąpi w nowej edycji „Afryka Express” TVN

Sprawy związane z Iranem i Chinami mocno wpływają na cenę ropy. Dobre informacje z giełdy w USA
