Przejdź do treści
„Ekonomia raport”. W Polsce brakuje szkła
Źródło: Telewizja Republika

Według Grand View Research wartość globalnego rynku produkcji szkła zwiększy się ze 127 mld dolarów w 2019 roku do 175 mld w 2027 roku. Najszybciej zapotrzebowanie na ten materiał będzie rosło na Bliskim Wschodzie i w Afryce, gdzie zużycie szkła na mieszkańca jest niskie w porównaniu z Ameryką Północną czy Europą – a tam cały czas trwa szklany boom. Budownictwo, motoryzacja i branża solarna kupują szkło na potęgę. Efekt? W Polsce brakuje surowca.

– Rynek szkła ma ogromny potencjał – zwraca uwagę w wywiadzie dla TV Republika Bogdan Pęski, prezes B.D. Art, jednego z największych na świecie producentów luster i ram, które m.in. trafiają do wszystkich krajów Unii Europejskiej, na rynki azjatyckie oraz do odbiorców w Ameryce Północnej i Południowej. Firma obecnie zatrudnia około 240 osób.

– Mimo że w Polsce mamy bardzo dużo piasku i moglibyśmy być znacznie większymi producentami, nie wykorzystujemy naszych możliwości. Mamy za mało hut szkła. My ratujemy się głównie importem z Rosji, a i tak potrzebowalibyśmy około 50 proc. szkła więcej– podkreśla Bogdan Pęski.

Zapotrzebowanie na całym świecie rośnie, a producentów ubywa. W Europie Zachodniej są likwidowane przestarzałe i mało wydajne huty, które nie spełniają norm środowiskowych, a nowe nie powstają - na odzyskanych terenach deweloperzy stawiają biurowce i osiedla. Dlatego „stara” Unia zaopatruje się w tańsze, ale bardzo dobrej jakości szkło produkowane w Polsce, a dla krajowych odbiorców brakuje tego materiału.

W budownictwie w ostatnich latach szkło stało się jednym z podstawowych surowców, a beton coraz częściej jest wypierany z elewacji i ścian. Kolejnymi dużym odbiorcami są: branża solarna oraz przemysł motoryzacyjny.

– Ceny drastycznie rosną. W tym roku jesteśmy już po czterech podwyżkach. W ubiegłym roku ceny podskoczyły o 50 proc. To jest niekończąca się ścieżka wzrostu cen. Skądkolwiek byśmy nie importowali to te ceny nie będą już niższe. Oczywiście przekłada się to na wzrost cen szklanych produktów, np. okien w budownictwie i fotowoltaiki, która będzie się coraz szybciej rozwijała. Możemy spodziewać się kolejnych podwyżek – prognozuje Bogdan Pęski.

W Polsce huty należą do zagranicznych inwestorów – z Francji, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych i Japonii. Zdecydowana większość włókna szklanego trafia za granicę, dlatego B.D. Art planuje szklaną inwestycję. Po czterech latach od rozpoczęcia prac projektowych, w październiku 2020 roku firma otrzymała pozwolenie na budowę huty, kopalni piasku oraz farmy fotowoltaicznej w Leszkowicach w powiecie lubartowskim. Jak podkreśla Bogdan Pęski inwestycja, dzięki współpracy z administracją państwową i władzami samorządowymi, ma szansę zapoczątkować boom inwestycyjny w województwie lubelskim.

– Jest to postawienie na nogi całego regionu, w okolicy nie ma żadnego przemysłu, a tylko słabe ziemie piątej i szóstej klasy. Przewidujemy zatrudnienie 400 osób. Wokół nas może powstać wiele nowych przedsięwzięć biznesowych. Chciałem przywołać przykład Mieleckiej Strefy Przemysłowej, która zaczynała skromnie, a teraz jest teraz potęgą finansową na Podkarpaciu. Nasza huta rozpocznie pobudzenie całego regionu i być może wkrótce powstanie lubelska lub lubartowska strefa ekonomiczna – mówi o planach Bogdan Pęski.

Planowana huta szkła ma produkować 20 mln m kw. tafli lustrzanej przy wykorzystaniu bezpiecznych dla środowiska technologii. Inwestycja uwzględnia również budowę linii energetycznej oraz farmy fotowoltaicznej

B.D. Art obecnie poszukuje inwestorów, którzy będą współuczestniczyć w realizacji budowy zakładu. Zgodnie z założeniami nowa inwestycja ma być finansowana wyłącznie przez polski kapitał.

TV Republika

Wiadomości

Domański: społeczeństwo amerykańskie jest konserwatywne, to osłabia Harris

Tragiczna śmierć bramkarza reprezentacji Polski niesłyszących

TVP1 traci prowadzenie. Republika dogania TVN24

SPRAWDŹ TO!

Prezes PiS z ważnym apelem. „Musimy przywrócić prawo”

Lijewski: Chcemy wygrać dwa kolejne mecze

Dym nad miastem. Alarm w zakładzie Orlenu we Włocławku!

Zabił partnera swojej matki? Wiemy więcej!

Burza po nominacji nowego dyrektora Instytutu Pileckiego. Ruchniewicz uważa, że Polsce nie należą się żadne reparacje od Niemiec

Ekstraklasa siatkarzy: Nowy lider z Jastrzębia

NASZ NEWS: Ciąg dalszy afery ITD Wrocław. Główny bohater wrócił do pracy!

WAŻNE: Zatrzymano Niemca podejrzanego o założenie organizacji terrorystycznej!

Kukiz: wszystko jest w tym durnym ustroju upolitycznione - nawet nauka!

Wyniki głosowania w 30 lokalach wyborczych są nieważne! O co chodzi?

Świątek powalczy o drugie zwycięstwo w grupie

Fogiel: wpływy rosyjskie w Polsce bada człowiek, który pod tymi wpływami sam mógł być

Najnowsze

Domański: społeczeństwo amerykańskie jest konserwatywne, to osłabia Harris

Lijewski: Chcemy wygrać dwa kolejne mecze

Dym nad miastem. Alarm w zakładzie Orlenu we Włocławku!

Zabił partnera swojej matki? Wiemy więcej!

Burza po nominacji nowego dyrektora Instytutu Pileckiego. Ruchniewicz uważa, że Polsce nie należą się żadne reparacje od Niemiec

Tragiczna śmierć bramkarza reprezentacji Polski niesłyszących

TVP1 traci prowadzenie. Republika dogania TVN24

Prezes PiS z ważnym apelem. „Musimy przywrócić prawo”

SPRAWDŹ TO!