Przejdź do treści
21:05 Jarosław Kaczyński: walka o prawdę w sprawie Smoleńska to jest część walki o Polskę, o jej suwerenność, o jej przyszłość, o jej bezpieczeństwo
21:00 Na fasadzie Pałacu Prezydenckiego wyświetlono zdjęcie Lecha i Marii Kaczyńskich
20:02 Prezydent Andrzej Duda: katastrofa smoleńska, to wciąż wielka, niezabliźniona rana w sercach rodzin, bliskich i przyjaciół zmarłych
19:45 Holenderskie media: w wieku 82 lat zmarł Leo Beenhakker, były trener piłkarskiej reprezentacji Polski
18:30 Departament Stanu USA: konstruktywne rozmowy z Rosją o przywróceniu działalności ambasad
17:40 Ministerstwo Finansów ostrzega: oszuści podszywają się pod resort finansów i wysyłają fałszywe maile z informacją o nadpłacie podatku PIT
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
Wydarzenie XXV Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy: 11 kwietnia, godz. 18:00, Parafia Rzymskokatolicka św. Stanisława Kostki ul. Hozjusza 2 w Warszawie. Początek: Eucharystia o godz. 17:00
Spotkanie 11 kwietnia z mieszkańcami Ełku spotka się europoseł Daniel Obajtek (PiS). Spotkanie rozpocznie się o godz. 18 w Hotelu Rydzewski, przy ul. Armii Krajowej 32
Wydarzenie 12.04 o 12.00 w Warszawie odbędzie się Marsz z Okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego oraz bicie rekordu w liczbie par tańczących jednocześnie poloneza
NBP Narodowy Bank Polski ogłosił „Złoty konkurs dla polskich rodzin”. Nagrodą jest wizyta w skarbcu NBP. Termin zgłoszeń: do 10.04.2025 r. Szczegóły na www.nbp.pl

Dziś mija 77. rocznica zamachu na Kutscherę. Kat Warszawy zginął w bohaterskiej akcji żołnierzy Armii Krajowej

Źródło: IPNtv: Zamach na Kutscherę

Franz Kutschera zginął w Alejach Ujazdowskich w Warszawie, zabity przez żołnierzy oddziału specjalnego Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej. Wyrok na znienawidzonego przez warszawiaków szefa SS wydał szef Kedywu KG AK płk August Emil Fieldorf "Nil". Akcję przeprowadzili członkowie zgrupowania "Agat" (późniejszy "Parasol").

Franz Kutschera objął stanowisko dowódcy SS i Policji na dystrykt warszawski – zajmowane poprzednio przez Jürgena Stroopa – 25 września 1943 r. Podczas służby w Czechosłowacji, Jugosławii, Holandii i Związku Radzieckim dał się poznać jako inicjator i organizator wielu pacyfikacji i mordów. Do Warszawy został przeniesiony na rozkaz Heinricha Himmlera.

Kutschera wprowadził niespotykany terror, którego celem było zastraszenie ludności i sparaliżowanie działalności polskiego ruchu oporu. Łapanki przeprowadzano prawie każdego dnia. Zatrzymane osoby były przewożone na Pawiak, skąd trafiały do obozów koncentracyjnych lub były rozstrzeliwane. Sądy doraźne Policji Bezpieczeństwa miały bowiem prawo natychmiastowego orzekania kary śmierci.

Od 16 października 1943 r. do 16 lutego 1944 r. w 35 publicznych egzekucjach na ulicach Warszawy oficjalnie rozstrzelano 1763 osoby. Ponieważ jednak w tym czasie dokonywano także egzekucji niejawnych, w rzeczywistości liczba ofiar sięgnęła ok. 5 tys.

Akcja pod ostrzałem

W listopadzie 1943 r. Kierownictwo Walki Podziemnej wydało na niemieckiego dygnitarza wyrok śmierci. Wykonanie wyroku powierzono dowódcy Kedywu płk. Augustowi Fieldorfowi „Nilowi”.

1 lutego 1944 r. 12 młodych ludzi ze specjalnego oddziału „Pegaz” (późniejszy legendarny „Parasol”) przeprowadziło zamach na Kutscherę.

Znakiem do rozpoczęcia akcji był wyjazd Kutschery z domu w Alei Róż. Gdy zbrodniarz dojeżdżał do siedziby SS, drogę zajechał mu samochód kierowany przez Michała Issajewicza „Misia”, jednego z uczestników akcji. Do zatrzymanego wozu podbiegli dwaj inni żołnierze AK: Bronisław Pietraszewicz „Lot” i Zdzisław Poradzki „Kruszynka” – i z odległości metra otworzyli ogień w kierunku Kutschery, raniąc go. Kutscherę dobił „Miś”, który wyskoczył z wozu i strzałami z pistoletów wspierał osłonę akcji.

Niemcy otworzyli ogień z siedziby dowództwa SS i innych okolicznych budynków. Pod ostrzałem zamachowcy wyciągnęli ciało Kutschery z wozu i szukali przy zabitym dokumentów. W końcu wycofali się do samochodów.

W wyniku akcji zginęło sześciu jej uczestników. Niemcy w odwecie za zabicie Kutschery nałożyli na Warszawę 100 mln zł kontrybucji, a dzień po zamachu, 2 lutego 1944 r. w Alejach Ujazdowskich 21, w pobliżu miejsca przeprowadzenia akcji, rozstrzelali 100 zakładników. Po tym wydarzeniu Niemcy zaprzestali jednak publicznych egzekucji w Warszawie.

Uczestniczy akcji Kutschera:

dowodzący Bronisław Pietraszewicz „Lot”

Stanisław Huskowski „Ali”

Zdzisław Poradzki „Kruszynka”

Michał Issajewicz „Miś”

Marian Senger „Cichy”

Henryk Humięcki „Olbrzym”

Zbigniew Gęsicki „Juno”

Bronisław Hellwig „Bruno”

Kazimierz Sott „Sokół”

Maria Stypułkowska-Chojecka „Kama”

Elżbieta Dziębowska „Dewajtis”

Anna Szarzyńska-Rewska „Hanka”

 

Z okazji 77. rocznicy zamachu na Franza Kutscherę Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza na bezpłatne lekcje muzealne.

3 lutego o godz. 10 na platformie ZOOM o tamtym wydarzeniu opowie Robert Hasselbusch z Muzeum Więzienia Pawiak. Z kolei 4 lutego o godz. 11 warszawski przewodnik Arkadiusz Żołnierczyk zaprasza na spotkanie zatytułowane „Akcja Bojowa Kutschera. Zbiórka przy Mauzoleum Walki i Męczeństwa, al. Szucha 25 w Warszawie.

Usunięto obraz.

IPNtv, wikipedia, 1944.pl

Wiadomości

Helikopter runął do rzeki Hudson. Są ofiary śmiertelne

"Duma Podlasia" poległa w starciu z Realem Betis

"To jest rozprzestrzenianie wojny". Zełenski ujawnia informacje o Chińczykach walczących po stronie Rosji

Andruszkiewicz ostro o „debacie” Trzaskowskiego w Końskich: „To nie demokracja, to zgnilizna”

Legia musiała uznać wyższość Chelsea. Angielska dominacja w drugiej połowie

Kolejny obrzydliwy wpis Giertycha. Uderza w śp. Lecha Kaczyńskiego

Hołownia ostro o Trzaskowskim i TVP w likwidacji

Kaczyński na Marszu Pamięci: Smoleńsk to nie historia. To sprawa polskiej przyszłości

Marsz Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej

"Każdy obywatel musi mieć dostęp do rzetelnej informacji". Republika zaprasza na debatę Nawrocki - Trzaskowski w Końskich!

Przejmujące orędzie prezydenta Andrzeja Dudy w 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej

Nie żyje legenda światowej piłki nożnej Leo Beenhakker

Sztab Nawrockiego o debacie w Końskich. Stawia jeden, konkretny warunek

Tomasz Sakiewicz: Republika gotowa na debatę!

Zawodnik Jagielloni na celowniku francuskiego klubu

Najnowsze

Helikopter runął do rzeki Hudson. Są ofiary śmiertelne

Legia musiała uznać wyższość Chelsea. Angielska dominacja w drugiej połowie

Kolejny obrzydliwy wpis Giertycha. Uderza w śp. Lecha Kaczyńskiego

Hołownia ostro o Trzaskowskim i TVP w likwidacji

Kaczyński na Marszu Pamięci: Smoleńsk to nie historia. To sprawa polskiej przyszłości

"Duma Podlasia" poległa w starciu z Realem Betis

"To jest rozprzestrzenianie wojny". Zełenski ujawnia informacje o Chińczykach walczących po stronie Rosji

Andruszkiewicz ostro o „debacie” Trzaskowskiego w Końskich: „To nie demokracja, to zgnilizna”