Przejdź do treści
22:27 Świat: kierowca uczestniczący w wypadku z udziałem boksera Joshuy usłyszał zarzuty
22:04 Zełenski: chcę, by Fedorow został nowym ministrem obrony Ukrainy
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenia Kluby "Gazety Polskiej" zapraszają na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyk: Słupsk 3.I, g. 17:00, Hotel Atena, Kilińskiego 7, Gdynia, 4.I, g. 16:00, Kościół p.w. Chrystusa Króla, Ks. Bp. Jana Bernarda Szlagi 3
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką, które odbędzie się w Szczytnie, przy ul. Solidarności 9 (świetlica Spółdzielni Mieszkaniowej), 3 stycznia 2026 r. (sobota) o godz. 17:00
Wydarzenia Klub "GP" Skarżysko-Kamienna zaprasza na spotkanie i świadectwo s. Julii Dubowskiej - Cud Eucharystyczny w Sokółce, 5.I, g. 17.00, ul. Kościuszki 38, Skarżysko Kamienna. O godz. 18.00 odbędzie się koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Warszawa Bielany-Żoliborz zaprasza na Mszę św. o łaskę zdrowia dla ks. Michała Olszewskiego, 6 stycznia, godz. 11.00, Katedra Św. Jana Chrzciciela, ul Świętojańska 8
Wydarzenia Kolędowanie z Pawłem Piekarczykiem c.d. Włocławek, 7.I, g. 17.00, Garage Hotel, Toruńska 113; Toruń, 8.I, g. 19:00, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny
Wydarzenie Zarząd Regionu Zielona Góra NSZZ „Solidarność” i Klub Gazety Polskiej w Zielonej Górze zapraszają 8 stycznia o godz. 17:00, na film „Solidarni w więzieniu” – miejsce: Nowa Sól, Muzeum Magazynu Solnego, pl. Solny
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Nowym Targu zaprasza na obchody 163. Rocznicy Powstania Styczniowego, 10 stycznia, godz. 16:00, skwer przy Kopcu Wolności, przy ul. Parkowej 14
Wydarzenia Kolędowanie z Pawłem Piekarczykiem c.d. Nowy Sącz, 11.I, g. 17:00, parafia Matki Bożej Niepokalanej Sanktuarium Świętej Rity, sala Wieczernika
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
Wydarzenie Bielańsko-Żoliborski Klub "Gazety Polskiej" w Warszawie zaprasza na obchody 163. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego 18 stycznia 2026 roku, które rozpoczną się o godz. 12:30 mszą świętą w kościele pw. św. Jozafata przy ul. J. Waldorffa 1 w Warszawie
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Dziś 16. rocznica wyboru Benedykta XVI, „teologa na tronie papieskim”

Źródło: Fot. Flickr/EpiskopatNews

Dzisiaj przypada 16. rocznica wyboru Benedykta XVI. Był pierwszym Niemcem na papieskim urzędzie od czasów Wiktora II (1055-57).

19 kwietnia 2005 r. 115 kardynałów wybrało wieloletniego prefekta watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, aby stanął na czele liczącego 1,2 mld wiernych Kościoła katolickiego. Przybrał imię Benedykta, nawiązując do „papieża pokoju” Benedykta XV oraz patrona Europy i założyciela zakonu benedyktynów, św. Benedykta z Nursji – przypomina Katolicka Agencja Informacyjna.

– Po Wielkim Papieżu Janie Pawle II kardynałowie, wybrali mnie prostego skromnego pracownika Winnicy Pańskiej. Pociesza mnie, że Pan potrafi działać także poprzez narzędzia niedoskonałe, a przede wszystkim powierzam się waszym modlitwom – rozpoczął krótkie przemówienie następca św. Piotra.

Nawet w niemieckiej ojczyźnie papieża, znanej od wieków z antyrzymskiego nastawienia i niechęci wobec bawarskiego kardynała prefekta, „Bild” zamieścił pod zdjęciem podpis: „Jesteśmy papieżem”.

Ciemny obraz Kościoła”

Kard. Ratzinger on przewodniczył uroczystościom żałobnym na Placu św. Piotra, podczas której nie umiał ukryć wzruszenia. Wskazując na okno papieskiego apartamentu, powiedział: „Nasz umiłowany Papież stoi obecnie w oknie domu Ojca, spogląda na nas i nam błogosławi”.

Na krótko przed śmiercią Jana Pawła II niemiecki kardynał wywołał zainteresowanie słowami wypowiedzianymi w rozważaniach Drogi Krzyżowej w Koloseum w Wielki Piątek. Mówił o „ciemnym obrazie Kościoła”, określając go jako „tonącą łódź, do której z wszystkich stron wdziera się woda”. Mówiąc o kapłanach, powiedział: „Ileż razy celebrujemy jedynie samych siebie, nie zdając sobie nawet sprawy z Niego! Ileż razy Jego Słowo jest przeinaczane i nadużywane! Jak niewiele wiary jest w wielu teoriach, ile pustych słów! Ile jest brudu w Kościele, właśnie wśród tych, którzy w kapłaństwie powinni należeć całkowicie do Niego! Ile pychy, ile samowystarczalności! Jak mało szanujemy sakrament pojednania, w którym czeka On na nas, aby podnieść się z naszych upadków! Najwyraźniej także ta otwartość poruszyła później kardynałów-elektorów”.

Spuścizna teologiczna Benedykta XVI

„Teolog na tronie papieskim” narzucił niezwykłe tempo pracy. Benedykt XVI postawił sobie za cel przede wszystkim przekazywanie, pogłębianie i wyjaśnianie wiary. Wielbiciele i krytycy doceni jego bystry intelekt, analizy, precyzyjny język oraz szerokie horyzonty teologiczne i kulturowe.

O wielkiej spuściźnie teologicznej Benedykta XVI jako papieża świadczy przede wszystkim jego trylogia o Jezusie. Ponadto w wielu przemówieniach, dokumentach oraz podczas podróży apostolskich papież Ratzinger promował ekumenizm i dialog międzyreligijny zarówno z sukcesami, jak i niepowodzeniami. Jego „wykład z Ratyzbony” podczas podróży do Bawarii w 2006 r., z cytatami krytycznymi wobec Mahometa, wywołał oburzenie w świecie islamskim. Z kolei swoim otwartym stosunkiem do tradycjonalistycznego Bractwa św. Piusa X rozgniewał żydowskich partnerów dialogu, gdy jeden z biskupów lefebrystów, Richard Williamson, zanegował Zagładę Żydów. W obu przypadkach dzięki swojemu wyjątkowemu charyzmatowi Benedykt XVI doprowadził do oczyszczenia i uspokojenia atmosfery.

Rezygnacja z urzędu

Papież z Niemiec zainicjował także ważne reformy w Watykanie: „wyprowadził na prostą” Instytutu Dzieł Religijnych (IOR) nazywany „watykańskim bankiem” po skandalach i poddał działalność gospodarczą i finansową Stolicy Apostolskiej międzynarodowym mechanizmom kontroli. Przede wszystkim jednak zintensyfikował swoją walkę, rozpoczętą jeszcze, gdy był prefektem Kongregacji Nauki Wiary, ze skandalami związanymi z wykorzystywaniem seksualnym nieletnich w Kościele, wprowadził ostre dyrektywy, aby im przeciwdziałać i pomagać ofiarom.

Te i inne okoliczności wyczerpały jego siły fizyczne, co doprowadziło do przełomowej decyzji: rezygnacji z urzędu Następcy św. Piotra. Zrobił to jako pierwszy papież od 719 lat.

Od tego czasu mieszka w byłym klasztorze Mater Ecclesiae na terenie Ogrodów Watykańskich. Joseph Ratzinger jest obecnie „Papa emeritus” – „papieże, seniorem” i nadal nosi białe szaty, które – zgodnie z wielowiekową tradycją – zastrzeżone są dla biskupów Rzymu.

W miniony piątek Benedykt XVI obchodził 94. rocznicę urodzin. Od 2 września 2020 r. jest najstarszym wiekiem spośród wszystkich papieży w historii.

eKai

Wiadomości

japońska waluta

Japonii: Historyczna decyzja premier Sanae Takaichi

Przemoc dżihadystyczna paraliżuje Burkina Faso: setki szkół zamkniętych

Trzęsienie ziemi w Meksyku. Zniszczony szpital i autrostrada

Zmiany w Danii. Premier do cudzoziemców: Nie powinniście tu być

Polak wśród poszkodowanych w Crans-Montana

Tragiczny wypadek na prostej drodze. 19-latka nie żyje

Marsz z okazji urodzin Bandery we Lwowie. Matecki pyta ambasadora

Tragiczna noc sylwestrowa w Szwajcarii. Nowe ustalenia śledczych

Zima obnażyła państwo Tuska. Wąsik i Matysiak bez litości dla władzy w Republice

Zagęszcza się na Zakopiance. Na wracających z sylwestra czekają korki

Wembanyama wypada z gry! Gwiazda Spurs nie zagra z Pacers

Jan Karski nie jest już ważny. MEN wykreśla go z podstawy programowej

„To krycie informacyjne!” Bąkiewicz oskarża: niemieccy migranci trafili do Polski celowo

Islamski ekstremista szykował atak na cywilów. FBI zatrzymało go przed atakiem

Część Warszawy jest bez wody. Awaria wodociągu w centrum miasta

Najnowsze

japońska waluta

Japonii: Historyczna decyzja premier Sanae Takaichi

żałoba w Crans-Montana

Polak wśród poszkodowanych w Crans-Montana

wypadek na trasie Biały Bór - Biskupice

Tragiczny wypadek na prostej drodze. 19-latka nie żyje

Marsz z okazji urodzin Bandery we Lwowie. Matecki pyta ambasadora

Tragiczna noc w Alpach. Nowe ustalenia śledczych

Tragiczna noc sylwestrowa w Szwajcarii. Nowe ustalenia śledczych

posiłek w Burkina Faso

Przemoc dżihadystyczna paraliżuje Burkina Faso: setki szkół zamkniętych

trzęsienie ziemi w Meksyku

Trzęsienie ziemi w Meksyku. Zniszczony szpital i autrostrada

Mette Frederiksen

Zmiany w Danii. Premier do cudzoziemców: Nie powinniście tu być