Dzień Książki zachęca do lektury. Święto przypada w rocznicę śmierci Szekspira

Artykuł
Światowy Dzień Książki będzie obchodzony po raz 26
Pixabay

Obecna sytuacja na świecie spowodowała, że więcej czasu spędzamy w domu. Dobrym sposobem na relaks może być literatura.

W piątek, 23 kwietnia już po raz 26 obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Data ta jest w pewien sposób symboliczna dla świata literatury. Tego dnia zmarli dwaj światowej sławy pisarze William Szekspir (1564-1616) oraz Miguel de Cervantes (1547-1616). Wybór daty został ogłoszony przez UNESCO.

Święto to ma swoje korzenie w Katalonii. Tam to 23 kwietnia 1926 roku Vicente Clavel Andrés, wydawca z Walencji, wystąpił ze swoim pomysłem. Początkowo chciano połączyć dzień święta z domniemaną datą urodzin Cervantesa. Jednak zmieniono ją na obecną, z powodu niepewności co do zgodności z prawdą historyczną, kiedy przyszedł na świat hiszpański pisarz, tworzący w epoce renesansu. 23 kwietnia obchodzi się tam w sposób huczny z powodu święta narodowego i dnia patrona kraju, świętego Jerzego.

W Hiszpanii Dzień Książki jest od 1930 roku uznany za oficjalne święto w kraju, natomiast w pozostałych krajach hiszpańskojęzycznych- od 1964.

Światowy Dzień Książki łączy się także z wyznaczaniem Światowej Stolicy Książki. Po raz pierwszy ten status otrzymał Madryt, natomiast w ubiegłym roku przyznano go Kuala Lumpur w Malezji. Polska również może pochwalić się tym tytułem – w 2016 Stolicą Książki został Wrocław.

Dzisiejsze święto może być właśnie dobrym powodem, dla którego sięgniemy po powieść czy tomik ulubionej poezji.

Źródło: wikipedia.org unesco.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy