40-lecie warszawskiego Starego Miasta na liście UNESCO!

Artykuł
Stare Miasto w Warszawie.
fshoq.com

Od 40 lat warszawskie Stare Miasto widnieje na liście światowego dziedzictwa narodowe UNESCO. Jest to pierwsza na liście pozycja będąca rekonstrukcją historyczną.

2 września 1980 r. warszawskie Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego jako wyjątkowy przykład prawie całkowitej odbudowy zabytków pochodzących z nieprzerwanego ciągu historycznego, między XIII a XX wiekiem. Umieszczenie warszawskiego Starego Miasta na liście UNESCO było wyrazem wielkiego szacunku dla polskich architektów, konserwatorów, historyków i in., którzy podjęli się rekonstrukcji niemal całkowicie zrujnowanego historycznego centrum stolicy.

Ta rocznica zbiegła się z inną rocznicą, która jest nierozłącznie związana z warszawską starówką. W drugiej połowie sierpnia 1944 roku warszawskie Stare Miasto stało się terenem zażartych walk i zagłębiem powstańczych szpitali, z dzielnicy nie można było się wydostać. W nocy z 1 na 2 września upadła Kolumna Zygmunta, trafiona pociskiem z niemieckiego czołgu. Dzień 2 września 1944 był jednym z najbardziej dramatycznych momentów Powstania Warszawskiego. Po trwających ponad miesiąc walkach powstańcy przegrywali na kolejnych frontach, powstanie upadło. 

Na rogu ulicy Miodowej i Krakowskiego Przedmieścia został ustawiony specjalny postument, którego zadaniem jest informowanie przechodniów o tym wyróżnieniu warszawskiej starówki. Na granitowym postumencie o wysokości ok. 98 cm leży przestrzenny model Starego Miasta. Na jego bocznych ścianach są zapisane po polsku, angielsku i francusku informacje o wpisie Starego Miasta na wspomnianą listę UNESCO. Na wierzchu płyty ten sam tekst jest umieszczony także w alfabecie Braille"a. Pozwala to osobom niewidzącym nie tylko na odczytanie informacji, ale także rozpoznanie modelu dotykiem ręki.

Źródło: Twitter, Facebook, um.warszawa.pl, ekartkazwarszawy.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy