Dworczyk: odsetek osób w Polsce, które otrzymały co najmniej jedną dawkę szczepionki, najwyższy w UE

Artykuł
Na rynku unijnym dopuszczone są trzy szczepionki.
Fot. PAP/Leszek Szymański

Najnowsze dane wskazują, że znaleźliśmy się na pierwszym miejscu wśród państw UE, jeśli chodzi o odsetek osób, które otrzymały co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 - poinformował w środę wieczorem na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk.

Szef MZ na Twitterze podał także informację, że w sumie pierwszą dawkę otrzymało 1,62 mln osób, a drugą – 770 tys.

Również w środę Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że w II turze rejestracji nauczycieli do szczepienia przeciwko COVID-19 zgłosiło się prawie 220 tys. osób. Łącznie w I i II turze liczba ta osiągnęła prawie 490 tys.

Komisja Europejska tego dnia zaaprobowała drugi kontrakt z Moderną na zakup 300 mln dodatkowych dawek jej szczepionki przeciw COVID-19.

- Musimy i przyspieszymy szczepienie w nadchodzących tygodniach – powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen.

Podała, że do krajów członkowskich UE dostarczono 33 mln dawek szczepionek wszystkich producentów. 22 mln osób zaszczepiono przynajmniej jedną dawką, a 7 mln – dwiema.

W poszczególnych województwach Polski trwają szczepienia.

  • Na Mazowszu wykonano ich 357 069, a drugą dawką – 115 020.
  • W Małopolsce wykonano ich 182 401; drugą dawką – 54 231.
  • W woj. łódzkim zaszczepiono ponad 156 tys. osób, a drugą dawkę podano prawie 52 tys. osób.
  • W Wielkopolsce zaszczepiono prawie 187 tys. osób, z czego ponad 56 tys. mieszkańców podano dwie dawki preparatu.
  • Na Podkarpaciu wykonano do środy ponad 103,5 tys. szczepień. Drugą dawkę szczepionki w regionie przyjęło 28 421 osób.
  • Według rządowych danych w woj. świętokrzyskim zaszczepiono 63 356 osób. Drugą dawkę przyjęły 19 124 osoby.
  • W Podlaskiem według stanu ze środy wykonano ponad 71,1 tys. szczepień. Drugą dawkę dostało ponad 20,5 tys. osób.
  • 244 906 dawek szczepionki podano dotąd w woj. śląskim. Z kolei na Dolnym Śląsku do środy szczepionkę podano ponad 195 tys. osób, z czego drugą dawkę przyjęło ponad 62 tys. osób.

Na rynku unijnym dopuszczone są trzy szczepionki. Dwa preparaty opierają się na technologii mRNA – firm Pfizer i BioNTech (o nazwie Comirnaty) i firmy Moderna. Szczepionki te mają zbliżoną skuteczność sięgającą 95 proc. Szczepionka Comirnaty musi być przechowywana i transportowana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, substancja Moderny – minus 25-15 stopni. Po wyjęciu z zamrażarki można je przechowywać przez miesiąc (Moderna) lub pięć dni (Comirnaty) w temperaturze plus 2-8 stopni.

Trzeci preparat produkuje firma AstraZeneca. Jest to szczepionka wektorowa. Dopuszczono ją na rynek UE pod koniec stycznia.

Z informacji w charakterystyce tego preparatu wynika, że może on być podawany osobom, które ukończyły 18 lat, ale "obecnie istnieją ograniczone dane dotyczące skuteczności szczepionki COVID-19 Vaccine AstraZeneca u osób w wieku 55 lat i starszych".

Ponadto skuteczność tej szczepionki może być mniejsza u osób z obniżoną odpornością. Nieotwarta fiolka może być przechowywana przez 6 miesięcy w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza. 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy