Drukowane steki, algi i owady, czyli jak przyrządzić obiad, lecąc na Marsa

Artykuł
Smacznego
Fot. Pixabay/SadiaK123

Steki drukowane w 3D, białko owadów, algi oraz glony to podstawy menu uczestników misji Deep Space, która ma polecieć na Marsa w latach 30. NASA wybrała właśnie 18 spośród ponad 100 firm, które mają zająć się dostarczeniem żywności potrzebnej podczas podróży, która może potrwać 16 miesięcy.

Jak poinformowała agencja UPI amerykańska agencja kosmiczna przeznacza 500 tys. dolarów na „dobre pomysły żywieniowe realizowane w kosmosie”. Mimo sceptycyzmu niektórych oceniających zdecydowano „promować kosmiczne innowacje” - wyjaśnił kierownik projektu NASA ds. hodowli roślin używanych w kosmosie, Ralph Fritsche.

Przychylność agencji zyskały steki drukowane w 3D, oferowane przez Mission: Space Food. Nagrodzono również firmę Astro Gastronomy z San Francisco, która będzie odwadniać szybko rosnące algi, tworząc „chrupiące przekąski zmieszane z orzechami”. Uznanie zdobyła też Deep Space Entomoculture z Somerville w Massachusetts planująca wykorzystać do pozyskiwania większych ilości mięsa z owadów, które łatwiej przystosowują się do wzrostu w kosmosie.

- Różnorodność jest bardzo ważna podczas długiej podróży kosmicznej, więc wszystko, co dodaje posiłkowi różnorodności, jest dużym plusem - skomentował rozstrzygnięcie konkursu Ralph Fritsche.

Źródło: wnp.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy