Przejdź do treści
Radio Republika W poniedziałek o godz. 7:08 gościem Poranka Radia Republika będzie Paulina Matysiak, posłanka partii Razem
22:13 DRK: Dziesięć ciał wydobyto z zasypanej kopalni w Lomera, gdzie wybuchła gorączka złota
21:38 Pakistan: Zabito młodą parę za ślub wbrew woli rodzin. Nagranie z mordu rozeszło się w sieci
19:48 Małgorzata Manowska, I Prezes SN chce zaprosić najważniejsze osoby w państwie do rozmowy nt. reformy wymiaru sprawiedliwości
17:50 Warmińsko-mazurskie: Mężczyzna utonął w jez. Nidzkim, dziecko z innego jachtu trafiło do szpitala
16:58 Wielkopolskie: Zakończyły się, związane z pracami drogowymi, utrudnienia na poznańskim odcinku autostrady A2
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Czy istnieją gwiazdy z antymaterii? Naukowcy wytypowali kilkanaście takich obiektów w naszej galaktyce

Źródło: Pixabay/WikiImages

Poszukiwacze skupisk antymaterii odkryli w naszej galaktyce kilkanaście miejsc spełniających teoretyczne założenia dla istnienia antygwiazd. To hipotetyczne obiekty zbudowane całkowicie z antyatomów.

Choć antymateria istnieje od początku wszechświata, my wiemy o niej od niespełna od stu lat. Cząstki, które powstały wskutek Wielkiego Wybuchu występowały w dwóch odmianach: materialnej i antymaterialnej. I było ich mniej więcej tyle samo.

Każdy proton miał antyproton, każdy neutron miał antyneutron, każdy elektron swój antyelektron. Gdy cząstka łączy się z antycząstką, ulegają anihilacji — zamieniają się w energię, emitowaną w formie promieniowania. Nawet na Ziemi ten proces wciąż zachodzi, choć na bardzo niewielką skalę.

Antymateria znajduje się w bananch

Średnio co niewiele ponad godzinę antyelektron spotyka elektron, by zamienić się w energię wewnątrz banana. Owoce te zawierają dużo potasu i niewielka jego część występuje w postaci mało stabilnego radioaktywnego izotopu (potasu-40). W trakcie jego rozpadu powstają m.in. antyelektrony (pozytony).

Efekt wyzwolenia energii w trakcie anihilacji elektronu i pozytonu wykorzystuje się także w medycynie. Na bazie tego zjawiska funkcjonuje ważne narzędzie diagnostyki obrazowej. Wykorzystujący antymaterię tomograf pozytonowy (PET) wykorzystywany jest, poza onkologią, do badania serca, stawów czy mózgu.

Na Ziemi nie możemy uzyskać większych ilości antymaterii

Mówimy tu jednak o niewielkich ilościach cząstek elementarnych. Na Ziemi nie jesteśmy w stanie wyprodukować większych porcji antymaterii. Uzyskanie całych atomów wymagałoby użycia akceleratorów cząstek i ogromnych energii. Jednak uczeni sądzą, że w kosmosie mogą występować duże naturalne skupiska antymaterii – antygwiazdy.

Po Wielkim Wybuchu — z powodów, które wciąż nie są jasne dla fizyków — materia wygrała z antymaterią. Dlatego my jesteśmy zbudowani z materii, podobnie jak Ziemia czy Słońce.

Cząstka antyhelu?

Jednak od dekad naukowcy badają kosmos, poszukując śladów antymaterii. Dlatego od kilku lat na orbicie Ziemi mam kosztujący 1,5 mld dolarów instrument AMS-02 (Alpha Magnetic Spectrometer). W 2018 roku wykrył on coś, co zaciekawiło badaczy.

AMS-02 to urządzenie poszukujące antyatomów w przestrzeni kosmicznej. Jest niezwykle czułe. Jeżeli na miliard atomów helu pojawi się choćby jedno jądro antyhelu, on je zarejestruje. Trzy lata temu, instrument wykrył coś, co mogło być atomem antyhelu — z jądrem złożonym z dwóch antyprotonów i dwóch antyneutronów.

Tak uważa Simon Dupourqué, doktorant na wydziale astrofizyki Uniwersytetu w Tuluzie. W czasopiśmie „Physical Review D” opisał, jak — wychodząc od odkrycia antyhelu sprzed kilku lat — wykorzystał bazę danych o obiektach kosmicznych emitujących silne promieniowanie gamma. W ten sposób wytypował 14 potencjalnych gwiazd, których budulcem może być antymateria.

- Promieniowanie kosmiczne może czasami trafić w zwykłą materię, wskutek czego powstają antyprotony czy pozytony. Ale żaden znany nam proces nie potrafi stworzyć czegoś tak złożonego, jak antyhel – przekonuje Simon Dupourqué.

Gwiazda prawdopodobnym źródłem antyhelu

Wraz ze współpracownikami zadał sobie pytanie: skąd właściwie wziął się antyhel wykryty przez AMS-02? Czy mógłby dotrzeć na orbitę Ziemi z odległej antygwiazdy? W teorii to możliwe, bo taka gwiazda „spalałaby” antywodór w trakcie reakcji termojądrowych, w wyniku czego powstawałby antyhel i promieniowanie, w tym światło widzialne. „Wyglądałaby więc całkiem jak każda inna gwiazda” – dodaje Simon Dupourqué. Tyle że wydostająca się z antygwiazdy antymateria stykałaby się szybko ze „zwykłą” materią w postaci międzygwiezdnego gazu i pyłu, ulegając anihilacji.

Naukowcy z Tuluzy przeczesali katalog obiektów wyłapanych przez działający w paśmie gamma teleskop NASA Fermi. Otrzymali listę 14 obiektów na Drodze Mlecznej emitujących promieniowanie gamma, które mogłoby pochodzić z reakcji anihilacji — łączenia się antymaterii z materią.

Wszystko to pozostaje na razie w kategoriach spekulacji. Zespół Simona Dupourqué nie ma pewności, że namierzył antygwiazdy. Zdaniem fizyka odpowiedź jest zapewne inna. „Ale gdyby jednak były to antygwiazdy, ich odkrycie zmieniłoby sposób, w jaki myślimy o powstaniu wszechświata” – podkreśla Dupourqué. W takich skupiskach mogłaby ukrywać się antymateria pamiętająca czasy Wielkiego Wybuchu.

focus.pl

Wiadomości

Niemcy wypowiedzieli się w sprawie delegalizacji AFD

Polska po tie-breaku lepsza od Francji. W ćwierćfinale Ligi Narodów czeka Japonia

Daniel Nawrocki u Chajzera na kebabie! "Nie tylko o kebaba chodziło"

Kurzejewski: Tusk zgadza się na niekontrolowany przerzut imigrantów z Niemiec!

Co się dzieje w Instytucie Pileckiego? Reportaż Republiki o działaniach Ruchniewicza [WIDEO]

Lekkoatletyczne ME - srebro Szczęsnego w skoku wzwyż

Polacy nie chcą nielegalnych migrantów Tuska z Niemiec!

Runęła teoria o sfałszowanych wyborach. Bodnar sam to przyznaje!

Polka Dominika Włodarczyk wygrała kolarski wyścig La Picto-Charentaise!

Kompromitacja Tuska i Giertycha. Bodnar atakuje Nawrocką. Odlot Lisa i Kierwińskiego

Samolot z Poznania do Londynu awaryjnie lądował w Amsterdamie!

SPRAWDŹ TO!

W PO dojdzie do zmiany szefa? Opublikowano zadziwiający sondaż

Na Szlaku Wielkich Jezior doszło do dwóch wypadków

Tusk namawia koalicjantów do łamania konstytucji

Polska tragedia przemilczana? Formela o wystawie i niemieckich zbrodniach w Potulicach

Najnowsze

Niemcy wypowiedzieli się w sprawie delegalizacji AFD

Co się dzieje w Instytucie Pileckiego? Reportaż Republiki o działaniach Ruchniewicza [WIDEO]

Lekkoatletyczne ME - srebro Szczęsnego w skoku wzwyż

Polacy nie chcą nielegalnych migrantów Tuska z Niemiec!

Runęła teoria o sfałszowanych wyborach. Bodnar sam to przyznaje!

Polska po tie-breaku lepsza od Francji. W ćwierćfinale Ligi Narodów czeka Japonia

Daniel Nawrocki u Chajzera na kebabie! "Nie tylko o kebaba chodziło"

Kurzejewski: Tusk zgadza się na niekontrolowany przerzut imigrantów z Niemiec!