Kosmiczne atrakcje maja. Superpełnia, Superksiężyc i ...kosmiczny pociąg

Superksiężyce najczęściej następują po sobie w niedługim odstępie czasu
Fot. pixabay/Free-Photos

Tegoroczna wiosna jest pełna ciekawych zjawisk astronomicznych. Pogoda nie zawsze dopisuje, ale mimo tego możemy podziwiać niebo i niesamowite zjawiska.

Noc z 26 na 27 kwietnia była zapowiedzią tego, co będzie działo się w maju. Wtedy pomiędzy gwiazdami dominował tzw. Superksiężyc. To niesamowite zjawisko ponownie będzie można zobaczyć 26 maja. Eksperci zapowiadają, że ta pełnia ma być jeszcze bardziej spektakularna. Wszystko dlatego, że Księżyc znajdzie się w całkowitym zaćmieniu i przybierze czerwony kolor.

Z coraz większą ciemnością, po prawej stronie, odrobinę w dół od ziemskiego satelity ukaże się Antares, czyli najjaśniejsza gwiazda Skorpiona. Superksiężyc w koniunkcji z Antaresem będzie widoczny niemal przez całą noc.

Natomiast 28 maja od 21:45 patrząc nisko, tuż nad widnokręgiem w kierunku pn-zach powinien być widoczny Merkury. Dojrzenie go gołym okiem może być ciężkie, gdyż będzie już świecił zbyt słabo. Jednak wystarczy sięgnąć po lornetkę lub zrobić zdjęcie z ogniskową przynajmniej 200-300 mm.

Warto jeszcze wspomnieć o nowych satelitach Starlink. Po raz dziesiąty rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę zestaw 60 satelitów telekomunikacyjnych Starlink. Starlinki będą widoczne 9 maja (ok. godz. 21:44 i 23:18) oraz 10 maja (ok. godz.22:01 i 23:36).Taki widok to zasługa miliardera Elona Muska i jego programu kosmicznego SpaceX.

Źródło: national-geographic.pl, wtk

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy