Co łączy kolejnych ambasadorów Niemiec w Warszawie? Wszyscy są butni, bezczelni i uważają się za naród panów!

Portal TV Republika, wch 04-12-2023, 15:30
Artykuł
domena publiczna

Nowy ambasador RFN w Polsce Viktor Elbling udzielił pierwszego wywiadu. W rozmowie z „Rzeczpospolitą” stwierdził, że jeżeli chodzi o reparacje za dokonane przez jego rodaków zbrodnie wojenne to "kwestia jest zamknięta”. Na te słowa zareagował wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk, który podkreślił, że w tej sprawie stanowisko Polski jest odmienne. Póki co herr Elbling, w Polsce rządzi jeszcze polski rząd!

Elbling powiedział, że Niemcy nadal ponoszą „polityczną i moralną odpowiedzialność za straszliwe zbrodnie popełnione w Polsce”, ale „z punktu widzenia Niemiec kwestia reparacji jest zamknięta”.

- Podejmujemy oczywiście starania, by możliwie w jak największym stopniu ulżyć cierpieniu, jakiego doznały osoby poszkodowane, czemu służyły w ubiegłych dziesięcioleciach liczne inicjatywy również na rzecz polskich ofiar. Jednak szczególnie ważne jest dla nas także zachowanie pamięci o ofiarach oraz o poniesionych przez Polaków stratach. O możliwych inicjatywach w tym zakresie będziemy nadal prowadzić dialog także z nowym polskim rządem. Z punktu widzenia Niemiec kwestia reparacji jest zamknięta - stwierdził bezczelnie Niemiec

Do wypowiedzi niemieckiego ambasadora odniósł się wiceszef resortu spraw zagranicznych Polski Arkadiusz Mularczyk. We wpisie zamieszczonym na Twitterze podkreślił, że stanowisko Polski w tej sprawie jest odmienne, co wyrażono uchwałą Sejmu z 14 września 2022 r., wzywającą Niemcy do przyjęcia „politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej odpowiedzialności” za zbrodnie III Rzeszy w czasie II wojny światowej.

Przypomniał, że podobne wezwanie znalazło się w uchwale Rady Ministrów z 18 kwietnia 2023 r., mówiącej o „konieczności uregulowania w stosunkach polsko-niemieckich kwestii reparacji, odszkodowania i zadośćuczynienia z tytułu strat” w wyniku wojny i niemieckiej okupacji.

Nie są mi również znane, jakiekolwiek obecne działania Niemiec, jakie miałyby ulżyć cierpieniu, jakie doznały osoby poszkodowane podczas II WŚ. Polska wciąż wzywa do podjęcia dialogu ws. reparacji, odszkodowania i zadośćuczynienia za skutki agresji i zniszczeń zadanych Polsce podczas II WŚ! — podkreślił Mularczyk.

Źródło: TVP Info, wpolityce.pl, Portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy