Ciechocinek: trzy przypadki zakażenia „superbakterią”. Jedna pacjentka nie żyje

Artykuł
Szpital tymczasowy w Ciechocinku
PAP/Tytus Żmijewski

Badania potwierdziły u trójki pacjentów ciechocińskiego szpitala chorych na Covid-19 zakażenie bakterią New Delhi. Jedna z zakażonych zmarła. Główną przyczyną zgonu był ciężki przebieg Covid-19. Przyjęcia do szpitala tymczasowego w Ciechocinku są nadal wstrzymane.

Dwa dni temu media doniosły, że u jednego z pacjentów 22 Wojskowego Szpitala Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego (obecnie szpital tymczasowy) wykryto poza Covid-19 również bakterię New Delhi.

Wówczas zdecydowano o wstrzymaniu przyjęć chorych do tej placówki. Konieczne było przeprowadzenie pełnego postępowania epidemiologicznego. Sprawą zajął się Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej.

Do zakażenia nie doszło w szpitalu

- Kolejne badania potwierdziły dwa następne przypadki zakażenia bakterią New Delhi. Pacjenci musieli się nią zakazić przed przyjęciem do szpitala w Ciechocinku. Na to wskazało dochodzenie epidemiologiczne. Niestety starsza kobieta, o której informowaliśmy dwa dni temu, jako o pierwszym przypadku zakażenia tą bakterią, zmarła. Główną przyczyną zgonu był jednak ciężki przebieg Covid-19 – poinformował w czwartek rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól.

Dwóch kolejnych pacjentów, u których wykryto „superbakterię”, nie ma objawów zakażenia. Są po prostu jej nosicielami.

- Część następnych testów dała wynik niejednoznaczny, dlatego musimy do soboty poczekać na szczegółowe analizy próbek. Wówczas chcielibyśmy wznowić przyjęcia chorych do szpitala tymczasowego – dodał rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego.

Pacjeńci mogą być przeniesieni do innych szpitali

Nie zapadła jeszcze decyzja, czy pacjenci z Covid-19, zakażeni bakterią New Delhi, zostaną w szpitalu w Ciechocinku. Możliwe jest ich przetransportowanie do innych szpitali.

New Delhi to potoczna nazwa Klebsiella pneumoniae – pałeczki zapalenia płuc, należącej do grupy bakterii jelitowych. Odpowiada za groźne dla życia zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, pokarmowego, opon mózgowo-rdzeniowych i wielu innych chorób. Zapalenia nią wywołane mogą prowadzić do sepsy. Jest oporna na działanie większości antybiotyków.

Pierwszy przypadek New Delhi w Polsce zanotowano w Warszawie w 2011 r.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy