Rewolucja w służbie zdrowia. Czy MZ przejmie szpitale powiatowe? Wyjaśnia min. Kraska

Pixabay, CC0

Gościem redaktora Łukasza Jankowskiego w programie "Oddaję Państwu głos" był wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim szczepień przeciwko COVID-19, ale również zbliżającej się reformy w służbie zdrowia.

– Liczę, że z tygodnia na tydzień do Polski będzie przybywało zdecydowanie więcej szczepionek. Na razie szczepionki dostarczają nam dwie firmy: Pfizer i Moderna. Wiem, że pod koniec stycznia Komisja PE ds. leków będzie rozpatrywała trzecią firmę - mówił minister. 

– Logistycznie jesteśmy do tego przygotowani, chcemy wyszczepić 3,5-4 mln Polaków miesięcznie. To bardzo duża liczba, tylko te szczepionki muszą się fizycznie w naszym kraju pojawić - wskazał. 

– W tej chwili zapisujemy pierwszy kwartał, czyli do końca marca. Liczymy na to, że szczepionek będzie więcej, jednak w tej chwili obliguje nas liczba tych szczepionek. Ale dziś mamy już komunikat oficjalny firmy Pfizer, która zapewnia, że od następnego tygodnia dostawy będą takie, jak planowała - podkreślił polityk.

 Pytany o projekt reformy służby zdrowia, dotyczący m.in. przejęcia przez MZ szpitali powiatowych, minister odpowiedział:

– Nie ukrywam, że pracujemy nad takim projektem, myślę, że będzie gotowy do końca lutego, a do końca marca zaprezentujemy go opinii publicznej.

– Sytuacja pokazuje, że niektóre podmioty lecznicze nie radziły sobie z tym stanem epidemicznym, co niejednokrotnie utrudniało pacjentom dostęp do świadczeń medycznych. Chcemy uniknąc takich sytuacji, prace nad ustawą są już bardzo zaawansowane i zostały jeszcze drobne szczegóły, które trzeba dopracować - dodał Waldemar Kraska. 

 

 

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy