Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
22:27 UE: we wtorek delegacja talibów w Brukseli, Belgia wydała wizy jednodniowe
22:01 USA: Trump gratuluje zwycięzcy wyborów prezydenckich w Kolumbii i liczy na współpracę
21:30 Prezydent Nawrocki przybył do Turcji, spotka się z Erdoganem i odwiedzi polskich żołnierzy w Incirliku
20:54 Podlaskie: areszt dla ojca, który rzucił sześciomiesięcznym synem o podłogę
20:23 Leśkiewicz: w poniedziałek Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez Zełenskiego
19:47 USA: sekretarz stanu USA Marco Rubio uda się we wtorek do państw Zatoki Perskiej
19:10 „FT”: brytyjski rząd chce, by YouTube i Meta promowały newsy nadawców publicznych
18:33 Przydacz: prezydent nie wybiera się do Gdańska na Konferencję na rzecz Odbudowy Ukrainy
18:08 USA: Alan Greenspan, „maestro” Fed z niejednoznacznym dorobkiem
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub "GP" Kościerzyna zaprasza na spotkanie z posłami Janem Krzysztofem Ardanowskim, Dorotą Arciszewską-Mielewczyk oraz Diecezjalnym duszpasterzem rolników, ks. Zbigniewem Wysiecki - 22.06 godz. 18 Hala "Sokolnia" ul. Sikorskiego 1C, Kościerzyna
Wydarzenie Bielańsko-Żoliborski Klub Gazety Polskiej zaprasza na spotkanie autorskie z Bronisławem Wildsteinem 24 czerwca o godz. 17 w Mediatece ul. Szegedynska 13A Warszawa
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Wejherowie oraz poseł Michał Kowalski zapraszają na spotkanie z Posłami na Sejm RP Małgorzatą Wassermann oraz Jarosławem Krajewskim w dniu 24 czerwca 2026 r. na godz. 17.30 do Wejherowa do Pałacu Przebendowskich, ul. Zamkowa 2a
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Skarżysko-Kamienna zaprasza na spotkanie "Czas Polski. Program Polaków" z poseł Agatą Wojtyszek 24 czerwca, godz. 17:00 w Suchedniowskim Ośrodku Kultury Kuźnica ul. Bodzentyńska 18
Wydarzenie Kluby "Gazety Polskiej" z Białegostoku i Brańska zapraszają na protest przeciwko paktowi migracyjnemu, który odbędzie się 25 czerwca o godz. 15:00 przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego przy ul. Skłodowskiej-Curie 14 w Białymstoku
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Międzyrzeczu zaprasza na spotkanie z historykiem Jarosławem Palickim na temat: "Poznański Czerwiec'56 i postalinowska Europa". 25 czerwca o godz. 17.00, Muzeum w Międzyrzeczu
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bartoszycach zaprasza na spotkanie z mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 26 czerwca o godz. 19:00 w „Przystanku” przy Placu Dworcowym 1 w Bartoszycach
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowy Targ zaprasza na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, dziennikarzem TV Republika 28 czerwca, godz. 16:00 Restauracja "Kaprys" ul. Sokoła 3, Nowy Targ
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Elblągu zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą oraz mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 w Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta 12 w Elblągu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wołomin i Stowarzyszenie „Nowy Wołomin” zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem z Wolnych Republikanów i Adamem Borowskim, działaczem opozycji. 1 lipca, g. 18:00, Sala Bankietowa Cechu Rzemiosł, Moniuszki 11/1, Wołomin

„Chcemy, aby Polacy żyli na takim poziomie, jak na zachodzi Europy”. Witek i Maląg promują Polski Ład

Źródło: Fot. PAP/Sebastian Borowski

- Naszym celem jest to, aby Polakom żyło się na takim poziomi jak w państwach zachodniej Europy – mówiła w poniedziałek w Chocianowie marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Dodała, że ma to zostać osiągnięte m.in. dzięki wdrażaniu Polskiego Łady, który jest „skokiem cywilizacyjnym”.

Elżbieta Witek oraz minister rodziny i polityki społecznej Marzena Maląg spotkały się w poniedziałek z mieszkańcami Chocianowa (Dolnośląskie), aby promować rządowy program Polski Ład. „Obok jest Lubin, niedaleko jest bardzo bogate miasto, Polkowice. I jest Chocianów, w którym żyją tacy sami ludzie jak w Polkowicach, jak w Lubinie, jak w Warszawie, jak we Wrocławiu, nie mają i nigdy nie mieli kanalizacji. Podstawowa sprawa” - zaznaczyła marszałek.

- Polski Ład przychodzi tutaj z pomocą, dotyka każdej dziedziny życia: rolnictwa i edukacji, i rodziny, i przede wszystkim szerokiego wsparcia dla gmin i samorządów w całej Polsce — zaznaczyła Witek. Dodała, że te programy PiS traktuje jako powszechne, to znaczy, że wszystkie gminy bez względu na to, przez kogo są zarządzane, będą mogły z tego programu korzystać.

Witek podkreśliła, że celem rządu jest to, aby Polakom żyło się na takim poziomi jak w państwach zachodniej Europy. Dodała, że ma zostać to osiągnięte m.in. dzięki wdrażaniu Polskiego Ładu, który – jak mówiła – jest „skokiem cywilizacyjnym”.

Jednym z segmentów są środki unijne

Marszałek zauważyła, że jednym z segmentów finansowych, z których będą realizowane inwestycje infrastrukturalne, są środki unijne. „Do tego środki z budżetu państwa i mamy wielki program — Fundusz Inwestycji Strategicznych, który powstał dzięki podpisaniu umowy między polskim rządem a Bankiem Gospodarstwa Krajowego” - mówiła Witek.

Dodała, że dzięki temu programowi może zostać skanalizowany Chocianów. „Pierwsza transza w wysokości ponad 20 mld będzie rozdysponowana do samorządów już w sierpniu; kolejne będą we wrześniu i potem kwartalne transze. Proszę aplikować o te pieniądze” — mówiła Witek, zwracając się do samorządowców. „To, co w Polskim Ładzie jest najważniejsze — samorządy muszą mieć tylko 5 proc. wkładu własnego, 95 proc. na większości tych inwestycji będzie pokryta ze środków Banku Gospodarstwa Krajowego” —- mówiła.

Witek podkreśliła też, że samorządy, które będą miały „zdecydowanie mniejsze” wpływy podatkowe przez podniesienie kwoty wolnej od podatku, otrzymają „specjalną subwencję samorządową”. Marszałek wspomniała też o wsparciu ze strony państwa dla gmin, które będą chciały wybudować żłobek. „To program żłobek w każdej gminie” - wskazała.

Wsparcie zakupu mieszkań

Mówiąc o projektach Polskiego Ładu, wymieniła też program wparcia zakupu mieszkań dla młodych ludzi. „Ci, którzy będą chcieli wziąć kredyt w banku na kupno mieszkania, otrzymają od państwa potwierdzenie, że mają pieniądze na wkład własny i bank tej pożyczki udzieli” - podkreśliła. Dodała, że jeśli w rodzinie są dzieci, to państwo będzie finansować część tego kredytu do wysokości 160 tys. zł. Witek mówiła też o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i pomocy podatkowej dla młodych małżeństw.

Nawiązując do zmian podatkowych zawartych w Polskim Ładzie, podkreśliła, że ponad 18 mln Polaków zyska na nowych rozwiązaniach. „W Polsce mamy jeden z najbardziej niesprawiedliwych systemów podatkowych. Mamy taki system, że ci najmniej zarabiający płacą relatywnie wysokie podatki, a ci, którzy zarabiają 40, 50, 100 i więcej tysięcy miesięcznie płacą relatywnie niewielkie podatki” - zauważyła marszałek Sejmu.

Bez szczepień staną zakłady pracy

Podczas spotkania z mieszkańcami Chocianowa marszałek Sejmu zaapelowała też to Polaków, aby się szczepili. „Jeśli zdarzy nam się kolejny lockdown, jeśli przyjdzie czwarta fala pandemii — a ona przyjdzie, a my nie będziemy zaszczepieni, zostaniemy w domach. Zakłady pracy staną” - podkreśliła.

Przekonywała, że w tej sytuacji rząd PiS nie będzie mógł wprowadzić w życie swojego programu. „Dlatego proszę państwa, bardzo państwa proszę. Wszystkie choroby cywilizacyjne takie jak gruźlica, krztusiec, jak ospa, zostały zlikwidowane dzięki szczepionkom. Szczepienia dzisiaj są naprawdę jedyną osłoną przed jedynym wrogiem, który na dodatek mutuje. My go nie widzimy, a on się przenosi między nami” - mówiła Witek.

- Jeśli dojdzie do kolejnego lockdownu, to te projekty, o których państwu mówimy, nie będą miały szansy się rozwinąć. Pomóżcie nam. Ktoś, kto się nie szczepił, naprawdę — macie tyle możliwości, w każdej gminie, każdej wsi, ośrodku zdrowia, aptece — wszędzie można pójść i się zaszczepić. Proszę was, zróbcie to — apelowała marszałek Sejmu.

98 proc. młodych Polaków chce mieć dzieci

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podkreśliła, że należy stwarzać warunki do łączenia życia zawodowego z rodzinnym. „98 proc. młodych Polaków chce mieć dzieci. Kiedy jednak spojrzymy na dzietność w Polsce, dzietność w Europie, to nie przekłada się na konkretne dane. Pozwoliliśmy sobie zapytać Polaków, co jest potrzebne, aby realizować te marzenia o szczęśliwej rodzinie” – powiedziała Maląg.

Polityka mieszkaniowa — wymieniła - polityka podatkowa i stabilna praca. „To, co jest czynione, ale także opieka nad dziećmi do lat 3” - zaznaczyła minister. Jak dodała, „ta opieka już się rozwija, za pomocą programu Maluch+”.

- Ponad 2,1 mld zł już trafiło na tworzenie i utrzymanie miejsc opieki żłobkowej, Mamy dzisiaj ponad 200 tys. takich miejsc. Ale są potrzebne dalsze. Polski Ład zakłada kolejne potężne wsparcie: to już nie rocznie 450 mln, tylko prawie 1,5 mld — podkreśliła minister. Zapowiedziała także, że „każda gmina, która będzie chciała zbudować żłobek, będzie mogła to uczynić”.

Mocna Polska musi się opierać na mocnej rodzinie

Według Maląg „potrzebne jest również wsparcie w opiece nad dziećmi do 3 roku życia, a nie wszyscy rodzice chcą korzystać z opieki instytucjonalnej. Musimy stwarzać warunki do łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym. Będziemy wprowadzać całkowicie nowe rozwiązanie — dodatkowe 500 zł dla tych rodziców, którzy mają drugie i kolejne dziecko między 13 a 36 miesiącem życia, właśnie na to, by zapewnić opiekę nad dzieckiem” — zapowiedziała.

- Polskie państwo musi być silne, oparte na takim fundamencie, jakim jest mocna polska rodzina. Nie możemy dopuścić do sytuacji z prognoz ONZ, które pokazują, że w 2100 roku Polaków miałoby być tylko ponad 16 mln — stwierdziła.

PAP