Budowa Baltic Pipe. Naimski: Gaz popłynie jesienią przyszłego roku

Artykuł
Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System
Fot. twitter/BalticPipe_PL

Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski powiedział, że izyczne układanie gazociągu na dnie Bałtyku powinno zakończyć się jesienią tego roku.

- Zatrzymanie budowy gazociągu Baltic Pipe na terenie Danii trwało kilkanaście dni i decyzją administracji środowiskowych Energinet dostał zgodę na wznowienie prac - przypomniał Piotr Naimski.

Operator systemu przesyłowego Energinet poinformował pod koniec maja, że Duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła pozwolenie środowiskowe dla rurociągu Baltic Pipe. Ma nim płynąć gaz z Norwegii przez Danię do Polski.

Jednak sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia przez urząd.

Duńska Agencja Ochrony Środowiska, w sobotę, wydała zezwolenie na wznowienie prac budowlanych w określonych częściach 210-kilometrowego duńskiego odcinka rurociągu. Gazociąg ma transportować 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześć z Polski do Danii.

Piotr Naimski przyznał, że budowa gazociągu na terenie Danii jest w pełnym toku.

- Zatrzymanie budowy trwało kilkanaście dni, decyzją administracji środowiskowych w Danii Energinet dostał zgodę na wznowienie prac. To wymagało uzgodnień, pomiędzy inwestorem, czyli Energinetem a tamtejszą administracją środowiskową, my rozmawialiśmy z partnerami w ministerstwie środowiska energii w Kopenhadze, pan premier Mateusz Morawiecki z duńską panią premier - powiedział.

- Prezydent Andrzej Duda, przy okazji szczytu NATO również rozmawiał z panią premier. W wyniku tego mamy oczekiwany rezultat; Energinet potwierdził, że w przyszłym roku ta inwestycja zostanie ukończona. To jest istota rzeczy. Nam chodzi o to, by gaz Baltic Pipe popłynął jesienią przyszłego roku i tak będzie. To nie jest zagrożone. Realizujemy tę inwestycję w przewidzianym terminie, a Energinet, skoro wydał takie oświadczenie, to znaczy, że jest pewny, że będzie w stanie tego dotrzymać - dodał Naimski.

Źródło: portalsamorzadowy

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy