Przejdź do treści
11:14 Zniszczoł siódmy w konkursie Pucharu Świata na mamuciej skoczni w Planicy - wygrał Słoweniec Lanisek; rekord świata Prevca - 254,5 m.
11:00 Pryszczycy w Polsce nie ma - zapewnił minister rolnictwa Czesław Siekierski. Minister ostrzegł jednak, że stan zagrożenia chorobą jest większy niż kiedykolwiek
10:28 Litwa: Na litewskim poligonie w Podbrodziu piąty dzień trwa akcja ratunkowo-poszukiwawcza czterech amerykańskich żołnierzy
09:40 Lubelskie: Dwóch 18-latków zginęło w wypadku w Chełmie; w aucie było 10 młodych osób
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
Spotkanie 30 marca Jarosław Kaczyński spotka się z mieszkańcami Tomaszowa Lubelskiego. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.30 w Tomaszowskim Domu Kultury (ul. Lwowska 72)
Ważne Bazylika pw. Św. Krzyża w Warszawie, 1 kwietnia, godz. 20.00, Msza św. w intencji śp. Barbary Skrzypek
Wydarzenie 12.04 o 12.00 w Warszawie odbędzie się Marsz z Okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego oraz bicie rekordu w liczbie par tańczących jednocześnie poloneza
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z Piotrem Kaletą, posłem PiS. Spotkanie odbędzie się 1 kwietnia, o godz. 18:00 - przy ul. Wojska Polskiego 128, Aleksandrów Łódzki
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Sadowne zaprasza 30 marca na spotkanie z Adrianem Stankowskim. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16:30 w Gminnym Ośrodku Kultury, ul. Kościuszki 35
Protest Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza na protest "NIE dla nielegalnej imigracji", 30 marca 2025 (niedziela), godz. 12:00, Wały Jagiellońskie 1, budynek Rady Miasta
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Łuków zaprasza 2 kwietnia, o godz. 18:40, na spotkanie z Adamem Borowskim. Odbędzie się ono w Sali Konferencyjnej Budynku Poklasztornego przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, ul. Ks. kard. Stefana Wyszyńskiego 41 w Łukowie
Wydarzenie Bydgoski Klub Gazety Polskiej w imieniu Bydgoskich Patriotów zaprasza 2 kwietnia na Bydgoski Marsz Pamięci Jana Pawła II. Początek zgromadzenia o godz. 19 na Starym Rynku (marsz wyruszy o godz. 20)
NBP Mamy 480 ton złota! – poinformował prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego

Brak ubóstwa i głodu do 2030 roku. Nowy cel szefów MSZ krajów G20

Źródło: Fot. Canva

Redukcja ubóstwa, zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego i likwidacja głodu do 2030 roku - to główne cele zapisane w deklaracji wydanej we wtorek w Materze na południu Włoch na zakończenie obrad ministrów spraw zagranicznych i rozwoju krajów G20.

W spotkaniu w historycznym mieście, słynącym z jedynych w swoim rodzaju domostw wydrążonych w skale, uczestniczyło ponad 30 reprezentantów krajów i organizacji. Obecny był sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Rosja i Korea Południowa przysłały swoich wiceministrów spraw zagranicznych. Zdalnie w obradach udział wzięli ministrowie z Chin, Brazylii i Australii.

Obecni byli szefowie mających siedzibę w Rzymie Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), Światowego Programu Żywnościowego (WFP) i Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa (IFAD), bo jednym z głównych tematów była walka z głodem na świecie i wyznaczony cel jego likwidacji do 2030 roku.

W dokumencie ogłoszonym po obradach w Materze położono nacisk na konieczność działań na rzecz spójności socjalnej, zniesienia różnic społecznych i gospodarczych, krzewienia równości płci i inicjatyw na rzecz młodzieży, włączającego wzrostu ekonomicznego i zrównoważonego rozwoju.

Uczestnicy obrad zobowiązali się do przestrzegania priorytetu bezpieczeństwa żywnościowego na świecie i położenia kresu wszelkim formom niedożywienia.

Gospodarz spotkania, szef włoskiego MSZ Luigi Di Maio oświadczył na konferencji prasowej:

- Mimo różnic i dystansu między niektórymi krajami G20, zgadzamy się wszyscy co do tego, że musimy współpracować w sprawie zmian klimatycznych.

Minister dodał, że tematem dyskusji było też zwalczanie negatywnych skutków pandemii Covid-19 i krzewienie inkluzywnego, odpornego na kryzysy ożywienia.

Uczestniczący w obradach amerykański sekretarz stanu Antony Blinken oświadczył:

- Potrzebna jest wielostronna współpraca, by zatrzymać globalny kryzys sanitarny. Dodał, że trzeba wysłać więcej szczepionek krajom potrzebującym w ramach programu Covax. Jak dodał, Stany Zjednoczone wspierają go sumą 2 mld dolarów.

Odnotowano też słowa szefa niemieckiej dyplomacji Heiko Maasa, który w rozmowie z dziennikarzami wyraził opinię, że w czasach globalnego kryzysu ważne jest to, by do stołu obrad zasiadali przedstawiciele Chin i Rosji. Ostrzegł zarazem, że "szczepionkowa dyplomacja" tych krajów ma na celu osiągnięcie korzyści geostrategicznych w krótkim terminie", a nie ochronę globalnego zdrowia.

PAP

Wiadomości

Tusk kontra marsz PiS z okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego. Internauci punktują jego "marsz patriotów"

Dystrofia mięśniowa zabiera mu siły. Historia małego Tymka porusza serca

Granica przestaje być nasza. Polska wobec unijnego przymusu

Przydacz: prokuratura dziś nie jest apolityczna

Cukier – słodki wróg? Zobacz, jak nas uzależnia! | Żyj lepiej

Tak się wydaje publiczne pieniądze! Gigantyczna kwota sesji fotograficznej dla ministerstwa Hennig-Kloski

Pielęgnacja w ciąży – co można, a czego lepiej unikać?

Oko na niedzielę | Rzadko powraca syn marnotrawny

W Belgii zaczynają się strajki. W poniedziałek paraliż lotniska w Brukseli

Między suwerennością a uległością. Polska w cieniu nowych zagrożeń!

Kuszą wysoką pensją i udogodnieniami. Nikt jednak nie chce tej pracy, gdyż diabeł tkwi w szczegółach

Janusz Cieszyński pisze o szykanach prokuratorów. Szokująca postawa Karola Zoka

Tusk gra patriotyzmem? Nowy marsz i stare manipulacje

Trzęsienie ziemi w Azji. Władze Tajlandii i Birmy podały dane o ofiarach, ogromne liczby

Morawiecki o migrantach: dlaczego mamy ponosić konsekwencje wieloletnich zaniedbań Zachodu?

Najnowsze

Tusk kontra marsz PiS z okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego. Internauci punktują jego "marsz patriotów"

Cukier – słodki wróg? Zobacz, jak nas uzależnia! | Żyj lepiej

Tak się wydaje publiczne pieniądze! Gigantyczna kwota sesji fotograficznej dla ministerstwa Hennig-Kloski

Pielęgnacja w ciąży – co można, a czego lepiej unikać?

Oko na niedzielę | Rzadko powraca syn marnotrawny

Dystrofia mięśniowa zabiera mu siły. Historia małego Tymka porusza serca

Granica przestaje być nasza. Polska wobec unijnego przymusu

Przydacz: prokuratura dziś nie jest apolityczna