„Biznes Polska”. Czym jest U-space? O integracji dronów i lotnictwa załogowego

fot. Canva

Wprowadzenie koncepcji U-space pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarki. Jest to niedaleka przyszłość, która zapowiada się obiecująco.

U-space, czyli integracja dronów i lotnictwa załogowego

U-space jest to nowego rodzaju przestrzeń powietrzna, idea przestrzeni powietrznej głównie w miastach od poziomu zerowego do 150 m, w której będą latały bezzałogowe statki powietrzne, drony w szerszym zakresie i w innych procedurach. Drony są coraz bardziej inteligentne i wyrafinowane techniczne. W przyszłości będą poruszały się autonomicznie, po to, aby realizować zadania i usługi – mówi pełnomocnik Ministra Infrastruktury ds. Bezzałogowych Statków Powietrznych.

Ministerstwo Infrastruktury wspiera organizacje branżowe oraz projekty realizowane na podstawie systemów bezzałogowych, które przyniosą cenne doświadczenie pomocne przy docelowym wprowadzeniu koncepcji U-space.

Projekty w Polsce realizowane są od kilku lat. Są to np. projekty dostaw medycznych, czy też realizowane przez firmę Spartaqs, czy Farada. Doświadczenie z tych pilotaży pokazało, co jest jeszcze do zrobienia, jeśli chodzi o naszą przestrzeń powietrzną – tłumaczył pełnomocnik ministra.

Miasta będą musiały być przygotowane do wdrożenia procesu u-space

Rozmawiając z miastami, pokazujemy im, co się zmienia w tej przestrzeni, na czym polega ta koncepcja u-space i jak może rozwijać się w czasie – tłumaczył kierownik projektu „Drony Nad Metropolią” Marcin Dziekański. Później patrzymy na realne zarządzanie w przestrzeni jak np. na analizę ryzyka takich operacji, która będzie wymagała szczegółowych informacji, o tym, co się dzieje na lądzie, czyli jakie są budynki, jak się przemieszczają ludzie itp.

Filip Sosin z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej tłumaczy, że konieczne jest wytworzenie wielu usług dronowych, jak i cyfryzacji wielu procesów, po to, aby wszystko mogło być przetwarzane automatycznie.

Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów realizuje projekty wspierające realizację koncepcji U-space

Dużo projektów realizujemy my jako metropolia – mówił kierownik projektu „Drony Nad Metropolią” Marcin Dziekański. Są to projekty międzynarodowe, które robimy z partnerami np. z Porto, z którymi wymieniamy się informacjami – jak wykorzystać przestrzeń w mieście w sposób rozsądny. 

System PansaUTM jest cały czas rozwijany – mówił Rafał Paprocki starszy specjalista ds. BSP i Systemów UTM. Dodał, że system będzie rozwinięty o funkcjonalności, które umożliwią operatorom dronów wykonywanie bardzo zaawansowanych lotów w przestrzeniach U-space. Tam, gdzie nie będzie przestrzeni U-space, będzie system PansaUTM, w takiej formie, w jakiej go znamy dzisiaj – tłumaczył Paprocki.

Wprowadzenie koncepcji U-space pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarki. Jest to niedaleka przyszłość, która zapowiada się obiecująco.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy