Birma: wojsko uwolniło posłów. Kierująca partią Suu Kyi wciąż w areszcie domowym

Artykuł
D. Azubel/PAP/EPA

Birmańska armia uwolniła 400 osób, w tym posłów Narodowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD), zatrzymanych podczas zamachu stanu, ale przywódczyni partii Aung San Suu Kyi i prezydent U Win Myint wciąż są prawdopodobnie w areszcie domowym.

Wojskowi wypuścili 400 osób i nakazali im powrót do domów – przekazała japońska agencja prasowa Kyodo. Wcześniej o uwolnieniu posłów informował birmański portal Irrawady.

Birmańska armia, Tatmadaw, ogłosiła utworzenie Rady Zarządzania Państwem kierowanej przez przywódcę puczu gen. Min Aung Hlainga. Będzie ona pełnić najwyższą władzę w kraju podczas stanu wyjątkowego, który ma obowiązywać przez rok. Jej zadaniem jest m.in. organizacja zapowiedzianych przez wojsko nowych wyborów.

Żołnierze otoczyli w poniedziałek budynki rządowe w stolicy kraju, Naypyidaw, i uwięzili posłów NLD, którzy przybyli tam na pierwsze posiedzenie parlamentu wybranego w listopadowych wyborach. NLD odniosła w nich zwycięstwo, ale wojsko nie uznało wyniku, twierdząc, że w czasie głosowania dochodziło do oszustw.

Generał Min Aung Hlaing oświadczył, że przejęcie władzy przez armię było nieuniknione, ponieważ birmańska komisja wyborcza odrzuciła skargi na rzekome nieprawidłowości w głosowaniu.

Tymczasem w Rangunie, największym mieście Birmy, ludzie trąbili klaksonami i tłukli w patelnie, by wyrazić sprzeciw wobec puczu. Personel dziesiątków szpitali w całym kraju groził wstrzymaniem pracy w akcie protestu przeciwko dyktaturze wojska.

Udział w strajku zapowiedzieli także pracownicy innych instytucji medycznych, w tym urzędu nadzoru żywności i leków oraz Narodowego Laboratorium Zdrowia, jednego z kluczowych ośrodków prowadzących testy na koronawirusa. Strajk personelu medycznego może być pierwszym poważnym wyzwaniem dla wojskowego reżimu.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy