Przejdź do treści
08:38 Po południu na Polach Grunwaldzkich odbędzie się inscenizacja bitwy wojsk polsko-litewskich z Zakonem Krzyżackim z 1410 roku. W plenerowym widowisku historycznym wystąpi 1,2 tys. rekonstruktorów z bractw rycerskich
08:23 Eurostat: imigracja do Unii Europejskiej spowodowała w zeszłym roku wzrost liczby ludności UE do rekordowych 450,4 mln
07:53 12 lipca jest ustanowionym w 2015 r. przez Sejm Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r. W sobotę z tej okazji zostanie otwarty Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, który powstał w Muzeum Pileckiego w Augustowie
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Gosek oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz.18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia wobec Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Birma: ASEAN wzywa juntę do zakończenia przemocy

Źródło: Fot. PAP/EPA/MUCHLIS JR/INDONESIAN PRESIDENTI

Powołany przez obalonych przez juntę w Birmie deputowanych tymczasowy rząd jedności narodowej z zadowoleniem przyjął sobotnie wezwanie szczytu ASEAN w Dżakarcie do zaprzestania "przemocy wojskowej", po spotkaniu liderów państw Azji Południowo-Wschodniej z szefem birmańskiej armii.

Od wojskowego przewrotu z 1 lutego w Birmie zginęło ponad 740 osób, a ponad 250 tys. ludzi zostało zmuszonych do ucieczki ze swoich domów, co grozi destabilizacją w regionie – wynika z danych ONZ oraz organizacji monitorujących sytuację w Birmie.

Przedstawiciel tymczasowego rządu jedności narodowej, czyli gabinetu cieni, złożonego głównie z deputowanych odsuniętej od władzy przez juntę Narodowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD) noblistki Aung San Suu Kyi w sobotę wieczorem z zadowoleniem przyjął wezwanie do zaprzestania przemocy jako "krzepiącą wiadomość".

- To jest to, do czego wzywa Rząd Jedności Narodowej – podkreślił ukrywający się minister ds. współpracy międzynarodowej dr Sasa.

- Z niecierpliwością czekamy na zdecydowane działania ze strony ASEAN-u (Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej) w celu zastosowania jego (sobotnich) decyzji oraz przywrócenia demokracji i wolności naszym obywatelom i regionowi - dodał. Członkowie tymczasowego rządu są poszukiwani przez juntę za zdradę stanu – zwraca uwagę AFP.

W sobotę na nadzwyczajnym szczycie w stolicy Indonezji, Dżakarcie, w sprawie kryzysu politycznego w Birmie liderzy ASEAN-u wezwali przywódcę birmańskiej junty, generała Mina Aunga Hlainga, do zakończenia przemocy wobec cywilów w Birmie, wypuszczenia więźniów politycznych i zapewnienia dostępu do kraju pogrążonego w chaosie wskutek wojskowego zamachu stanu.

Liderzy krajów Azji Południowo-Wschodniej chcą również powołać specjalnego wysłannika w Birmie, który "ułatwiłby mediacje" pomiędzy wszystkimi stronami konfliktu, i domagają się umożliwienia wizyty w tym kraju specjalnej delegacji, pozwolenia na dostarczanie pomocy humanitarnej oraz włączenia w dialog wszystkich stron politycznego sporu.

W szczycie wzięli udział liderzy dziewięciu państw członkowskich azjatyckiego bloku oraz przywódca birmańskiej armii, która 1 lutego siłą przejęła tam władzę, obalając demokratycznie wybrany rząd Aung San Suu Kyi. Birma przystąpiła do ASEAN-u w 1997 r.

- Oprócz brutalnego stłumienia demonstracji, junta ograniczyła również komunikację w całym kraju. W ciągu ostatnich 70 dni następowały nocne przerwy w dostępie do internetu, a zasięg telefonii komórkowej zmniejszył się, co skutecznie odcięło dostęp do informacji - zauważa AFP.

PAP

Wiadomości

Czarzasty ostrzega przed zerwaniem koalicji! Stawia sprawę jasno ws. marszałka Sejmu

Robert Ruchała rozbawił Amerykanów znaczeniem swojego nazwiska

Zmiany w Radzie Programowej TVP w likwidacji

Brigitte Macron "zdruzgotana" po orzeczeniu sądu. Chodzi o jej płeć

Ukraina dokonała kolosalnego militarnego przełomu

Jasna Góra: wsparcie dla Ruchu Obrony Granic

Rząd zakazał projekcji filmu LGBTQI. Nie akceptują żadnej formy tej propagandy

Historyczny apel prezydenta (elekta) Polski do prezydenta Ukrainy

Maraton pytań i "nie pamiętam": bliska współpracowniczka Bidena pod lupą Kongresu

USA mają nowego partnera w Afryce. Dostęp do nieoszacowanych złóż

Papugi z angielskiego zoo obrażały zwiedzających! Zostały usunięte

Podali przyczynę katastrofy lotu Air India 171

Trump o powodzi w Teksasie: nigdy nie widziałem czegoś takiego

Rosja oficjalnie określiła Francję jako swojego głównego przeciwnika w Europie

Tusk się pogubił? Najpierw mówi, że problemu nie ma, potem zamyka granicę!

Najnowsze

Czarzasty ostrzega przed zerwaniem koalicji! Stawia sprawę jasno ws. marszałka Sejmu

Ukraina dokonała kolosalnego militarnego przełomu

Jasna Góra: wsparcie dla Ruchu Obrony Granic

Rząd zakazał projekcji filmu LGBTQI. Nie akceptują żadnej formy tej propagandy

Historyczny apel prezydenta (elekta) Polski do prezydenta Ukrainy

Robert Ruchała rozbawił Amerykanów znaczeniem swojego nazwiska

Zmiany w Radzie Programowej TVP w likwidacji

Brigitte Macron "zdruzgotana" po orzeczeniu sądu. Chodzi o jej płeć