Bilateralne spotkanie prezydentów Polski i Francji. Rozmowy dotyczyły współpracy przemysłów obronnych

Artykuł
Emmanuel macron i Andrzej Duda
Twitter/Kancelaria Prezydenta

Prezydenci Polski i Francji spotkali się w kwaterze głównej NATO w Brukseli. Do krótkiej rozmowy doszło przed rozpoczynającym się właśnie szczytem Sojuszu, w którym obaj politycy biorą udział.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski poinformował, że Andrzej Duda i Emmanuel Macron rozmawiali w Brukseli o współpracy przemysłów obronnych Polski i Francji oraz o powstającej właśnie strategii obronności Unii Europejskiej. Politycy dyskutowali także o sprawach związanych z walką ze zmianami klimatycznymi i z energetyką atomową.

Według Krzysztofa Szczerskiego politycy mówili też o sprawie powstającego właśnie rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2, który według Polski i krajów bałtyckich zagraża bezpieczeństwu energetycznemu wschodniej Europy. Andrzej Duda i Emmanuel Macron mówili też o represjach wobec Polaków na Białorusi.

Andrzej Duda spotkał się także z prezydentem Macedonii

To pierwsze tego typu spotkanie prezydentów Polski i Francji od kilkunastu miesięcy. Na początku 2020 roku tuż przed wybuchem pandemii koronawirusa francuski prezydent gościł w Warszawie, a w lipcu 2020 roku Andrzej Duda miał lecieć do Paryża. Politycy chcą, by w najbliższym czasie doszło do odłożonego wówczas spotkania.

Przed rozpoczęciem szczytu NATO w Brukseli prezydent Andrzej Duda spotkał się także z prezydentem Macedonii, która jest najmłodszym członkiem Sojuszu.

Źródło: polskieradio24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy