Autoportret Rembrandta sprzedany. Niderlandy odkupią go za kilkaset mln euro

Artykuł
„De Vaandeldrager” czyli autoportret Rembrandta
Fot. Wikimedia Commons

Autoportret Rembrandta pt. „De Vaandeldrager” powróci do Niderlandów. Dotychczas właścicielem dzieła była francuska rodzina Rothschildów – poinformowała Ingrid van Engelshoven. Arcydzieło holenderskiego mistrza trafi do Rijksmuseum w Amsterdamie za 175 mln euro.

– Holenderski rząd przy wsparciu Stowarzyszenia Rembrandta i Funduszu Rijksmuseum kupuje obraz „De Vaandeldrager” (1636) Rembrandta – potwierdziła w środę Nirma Sluijs z biura prasowego Rijksmuseum.

Stało się to możliwe, kiedy rodzina Rothschildów wyraziła tego dnia zgodę na sprzedaż obrazu, a rząd zabezpieczył kwotę 150 mln euro na ten cel. Dodatkowe 25 mln euro będą pochodziły od Stowarzyszenia Rembrandta i Funduszu Rijksmuseum.

Obraz „De Vaandeldrager” przez kilka stuleci był w prywatnych rękach. Należał m.in. do króla Anglii, a od 1844 roku do rodziny Rothschildów. „Dzięki wspólnemu zakupowi jedno z najpiękniejszych dzieł Rembrandta staje się dostępne dla każdego Holendra” – zauważyła minister kultury Ingrid van Engelshoven, cytowana w komunikacie prasowym. „Po wielowiekowej podróży mistrz wraca do domu na dobre” – dodała.

 

Źródło: TVP Info

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy