Australia: rekord zachorowań na Covid-19. Najludniejsze stany objęte lockdownem

Artykuł
Służby bezpieczeństwa w Sydney
Fot. PAP/EPA/MICK TSIKAS

W Australii w sobotę zanotowano największą w tym roku liczbę nowych przypadków Covid-19 - 361. Ponad 15 mln mieszkańców wyspy jest objętych surowym lockdownem — poinformowała Agencja Reutera. Zmarło pięć osób zainfekowanych koronawirusem.

Lockdownem objęte są trzy najludniejsze stany Australii: Wiktoria, Queensland i Nowa Południowa Walia, gdzie odnotowano najtragiczniejszy od początku pandemii bilans 319 przypadków SARS-CoV-2 w ciągu doby.

- Obserwujemy, że niektórzy ludzie po prostu się nie stosują do przepisów — tłumaczy Brad Hazzard minister zdrowia Nowej Południowej Walii, najludniejszego stanu w kraju. „Zostańcie w domu i zaszczepcie się” - dodaje.

To ju,ż szósty lockdown od początku pandemii w Wiktorii

W stanie Wiktoria zanotowano najwyższy dzienny przyrost przypadków, w sobotę było ich 29. Stan pozostaje w szóstym już od początku pandemii lockdownie. Premier Wiktorii Dan Adrews apeluje, by mieszkańcy stosowali się do przepisów sanitarnych, a także, by nie opuszczali domów, jeśli nie jest to konieczne. Wyłączenie obejmuje wyjście do pracy, po zakupy, na szczepienie, dopuszczalne są też dwie godziny aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.

Queensland planuje zniesienie obostrzeń

Queensland z 13 przypadkami odnotowanymi w sobotę już w niedzielę planuje zniesienie obostrzeń, ale tylko w niektórych częściach stanu, jeśli sytuacja się nie pogorszy.

W Australii od początku pandemii zarejestrowano łącznie 36 tys. przypadków Covid-19 oraz 937 zgonów. Pomimo niewielkiej skali pandemii kraj zmaga się z niskim poziomem zaszczepienia. W pełni zaszczepionych jest obecnie 20 proc. mieszkańców Australii powyżej 16 roku życia.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy