Amerykańska sekretarz handlu: Energia, obronność i ICT strategiczne we współpracy gospodarczej z Polską

Artykuł
Penny Pritzker
Wikipedia/ Department of Commerce/ Domena Publiczna

25 lat temu w Polsce rozpoczął się cud gospodarczy, który teraz stał się rzeczywistością – mówiła na spotkaniu z biznesmenami amerykańska sekretarz handlu Penny Pritzker. Jako strategiczne obszary współpracy z Polską wymieniła m.in. infrastrukturę, energię, obronność i ICT.

Pritzker przybyła w poniedziałek do Warszawy w towarzystwie prezesów kilku największych amerykańskich firm, które wchodzą w skład Rady ds. Eksportu doradzającej prezydentowi (PEC). Wśród tych firm znalazły się m.in. Xerox Corporation, Carpenter & Company, Lockheed Martin Corporation, Marriott International, UPS i Vermeer Corporation. W poniedziałek rano miała spotkanie w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Polsce (AmCham). Spotkała się także z wicepremierem Januszem Piechocińskim.

Jak podano w komunikacie ministerstwa gospodarki, wicepremier Piechociński podczas rozmów z amerykańską sekretarz handlu zachęcał przedsiębiorców z USA do inwestowania w Polsce. Podkreślił, że polska gospodarka ma stabilne filary, dzięki czemu może skutecznie konkurować na międzynarodowych rynkach.

Zauważył, że "Polski i amerykański biznes mają przed sobą duże perspektywy rozwoju". Jego zdaniem Polska może być pewnego rodzaju ośrodkiem logistycznym na Europę, i to nie tylko dla kapitału amerykańskiego.

Przed przybyciem do Polski Pritzker była z wizytą na Ukrainie. Podczas spotkania w Amerykańskiej Izbie Handlowej podkreśliła, że z kryzysu na Ukrainie wyciągnięto wiele lekcji. – Z pewnością wyciągnęliśmy wiele lekcji z obecnego kryzysu. Jedną z nich musi być to, że nasze dwustronne stosunki (muszą być) głębsze i bardziej strategiczne niż tylko współpraca w obronności. Nasze militarne związki pozostaną kluczowe, ale uznajemy, że bezpieczeństwo i dobrobyt Polski wymagają głębszych gospodarczych i handlowych relacji z USA – powiedziała.

Zaznaczyła, że w USA społeczność biznesowa jest "jednym z największych strategicznych zasobów kraju" i że amerykański rząd oraz amerykańskie firmy ściśle współpracują na rzecz wspólnych handlowych i strategicznych interesów. – Zabranie ze sobą do Polski rady eksportowej prezydenta (USA Baracka) Obamy jest doskonałym przykładem komercyjnej dyplomacji w działaniu – powiedziała Pritzker. Wskazała, że przedsiębiorcy skupieni w PEC dostrzegają, iż Polska jest rynkiem-szansą.

Sekretarz zauważyła, że kontakty handlowe USA-Polska wzrosły gwałtownie w ostatnich latach. – Wzajemny handel potroił się w ostatniej dekadzie sięgając niemal 8,8 mld dolarów w 2013 r. Spośród 100 największych amerykańskich firm, 56 działa w Polsce. Ponad 300 amerykańskich firm zainwestowało w Polsce na przestrzeni wszystkich sektorów: od sprzedaży detalicznej, poprzez usługi do produkcji. Łączna wartość ich inwestycji wynosi ponad 30 mld dolarów w ostatnich dwóch dekadach – wymieniła Pritzker.

Poinformowała, że departament handlu USA pracuje z amerykańskim i polskim biznesem, by wzmocnić wspólne więzy, a oba rządy prowadzą dialog gospodarczy. Pritzker współprzewodniczy mu wraz z polskim wicepremierem. – Wierzę, że możemy zrobić więcej (...), że możemy zacząć budować nasze pogłębione relacje poprzez zwiększenie handlu między naszymi krajami – powiedziała. Dodała, że Polska jest 54. partnerem handlowym dla USA. – W obu krajach zdajemy sobie sprawę, że nie wykorzystujemy szansy, by współpracować bliżej", dlatego – jej zdaniem – ważna jest negocjowana obecnie umowa o wolnym handlu i inwestycjach między UE a USA (TTIP).

– Tak jak NATO zapewniło transatlantycką współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa, TTIP pogłębi naszą gospodarczą współpracę z korzyścią dla biznesu po obu stronach Atlantyku – powiedziała Priztzker. Zauważyła jednak, że nie można czekać do końca negocjacji tej umowy i są kroki, które można podjąć już teraz, by wzmocnić współpracę między Polską i USA. – Jest sześć kluczowych obszarów, które stwarzają szansę na wzrost inwestycji i handlu przez amerykańskie firmy w Polsce. Te obszary to: infrastruktura, zielone technologie dotyczące budynków, inteligentne systemu transportu, energia, produkty sektora obronności i związanych z nimi sektorów, informacje i technologia (ICT) – wymieniła. Oceniła, że zwłaszcza ostatni obszar jest "szczególnie ekscytujący", ponieważ Polska jest dziś jednym z najszybciej rosnących rynków IT na świecie, a oba rządy ustanowiły radę ds. innowacyjności.

Jako inny obszar wzrostu w obopólnych relacjach wymieniła energię. – Bezpieczeństwo energetyczne jest kluczowym wspólnym punktem zainteresowania USA i Polski. Osiągnięcie bezpieczeństwa energetycznego wymaga większego zróżnicowania źródeł energii i nowych technologii. Amerykański rząd i nasz biznes przynoszą niezbędne doświadczenie, by pomóc Polsce zdywersyfikować jej dostawy energii, co zapewnia większą niezależność energetyczną – powiedziała Pritzker. Poinformowała, że podczas rozmów z polskim wicepremierem priorytetami są dywersyfikacja dostaw energii, infrastruktura i bezpieczeństwo. – Możecie być pewni, że USA będą nadal wspierać wszystkich naszych europejskich partnerów w budowaniu bardziej bezpiecznej przyszłości energetycznej – zapowiedziała.

Kończąc swoje wystąpienie w AmCham zapewniła, że USA pozostaną zainspirowane odwagą Polaków, którzy 25 lat temu "wzięli swoją przyszłość we własne ręce" opowiadając się za obaleniem komunizmu. – To, co się zaczęło 25 lat temu w Polsce jest pierwszą odsłoną cudu gospodarczego, cudu, który wywodził się ze skoncentrowanych działań, twardych wyborów i ciężkiej pracy. USA z dumą stały ramię w ramię z Polakami. 25 lat później wasze męstwo uczyniło ten cud rzeczywistością i USA wciąż jest przy waszym boku. USA są gotowe budować bliższe komercyjne relacje z Polską – zapewniła Pritzker.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy