Afryka w Polsce. Słońce znowu da popalić. Gdzie przygrzeje najmocniej?

Anna Zyzek 21-07-2022, 11:31
Artykuł
IMGW, pixabay.com

"W czwartek na terenie Wielkopolski temperatura może w cieniu dojść do 39 stopni Celsjusza" - prognozuje IMGW. To właśnie ten region jest dziś najgorętszy. Temperatura minimalna minionej - "tropikalnej" nocy wynosiła powyżej 20 stopni C. Jak przewidują prognozy - na spadki temperatur poniżej 30 stopni musimy poczekać kilka dni.

"Dzisiaj w rejonie Poznania i Leszna spodziewamy się do 39 stopni Celsjusza. Niewiele chłodniej, o około jeden stopień, może być na Dolnym Śląsku. Nad morzem termometry w najcieplejszym momencie dnia wskażą od 30 do 34 stopni. Najchłodniej będzie na Suwalszczyźnie - około 28 stopni" - przekazała synoptyk IMGW Anna Woźniak.

W związku z tymi osiągami, w środę 21 lipca, dla wschodniej części województw mazowieckiego, lubelskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego zostały wydane ostrzeżenia przed upałem drugiego stopnia.

Wcześniejsze alerty, które obejmowały zachodnią i centralną Polskę - zostały przedłużone do 23 lipca. W tych częściach kraju grożą upały trzeciego - najwyższego stopnia. 

Zaktualizowano ostrzeżenia również dla Dolnego Śląska.

Według synoptyków tylko na Podlasiu nie ma w środę ostrzeżeń przed upałem. 

Rekordowe temperatury?

Dotychczasowy rekord ciepła na terenie Polski został odnotowany w podopolskim Prószkowie, gdzie 29 lipca 1921 roku potwierdzono 40,2 stopnia Celsjusza. Zdaniem Anny Woźniak, synoptyka z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, w czwartek ten poziom nie będzie przekroczony.

"Co prawda wczoraj nad Niemcami pękły czterdziestki, ale na szczęście wygląda, że tak ekstremalne ciepło do nas już nie dotrze, choć na spadki temperatur poniżej 30 stopni musimy poczekać kilka dni" - powiedziała Woźniak.

 Burzowa noc?

"Burze, które wkroczą po południu czy pod wieczór nad zachodnią Polskę w nocy z czwartku na piątek będą wędrować w głąb kraju do centrum. Mogą im towarzyszyć opady deszczu do 15 l/m kw., lokalnie do 20 l/m kw., zwłaszcza na północy kraju - na Pomorzu, na Wybrzeżu. Porywy wiatru w burzach mogą sięgać 70-75 km/h" – przekazało IMGW.

Najpogodniej noc zapowiada się na wschodzie kraju. "Tam jeszcze burze nie dojdą" – dodano.

Temperatura minimalna będzie na poziomie 17-20 stopni Celsjusza, przy czym te "siedemnastki" będą na wschodzie i na zachodzie. Najwyższe temperatury prognozowane są dla obszaru Wielkopolski, Opolszczyzny i ziemi łódzkiej.

 

 

Źródło: twitter.com, PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy