77. rocznica Powstania Warszawskiego. Projekt „Korzenie pamięci”

Artykuł
W związku ze zbliżającą się 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczyna się projekt „Korzenie pamięci”
Fot.: Twitter/@1944pl

W związku ze zbliżającą się 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczyna się projekt „Korzenie pamięci”.

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza potomków powstańców do wypełnienia ankiety na temat swoich rodziców, dziadków lub pradziadków, w której opowiedzieliby oni o tym, kim byli i jakie wartości wyznawali weterani walczącej stolicy.

Projekt polega na wypełnieniu ankiety przez potomków powstańców warszawskich. Część z uczestników zostanie zaproszona do udzielenia wywiadu, który następnie zostanie nagrany i zamieszczony w sieci.

Jak mówi dyrektor placówki Jan Ołdakowski, opowieści o tym kim byli powstańcy, stworzą archiwum historii mówionej w której każdy będzie mógł posłuchać o wartościach jakie wyznawali oraz o tym jak podchodzili do życia.

- Każdy kto ma przodka w powstaniu warszawskim niech wejdzie na naszą stronę i wypełni ankietę. Będzie też tworzyć wywiady, które są dla nas bardzo ważne, bo powiedzą nam jak zostali zapamiętani powstańcy - powiedział.

Jednym z tych, którzy już opowiedzieli o swoich przodkach jest Szymon Majewski, wnuk Ignacego Łyskanowskiego, członka Legionów i kapitana Armii Krajowej. Jak mówi historia życia jego dziadka, jego osobowość i wpływ jaki dziadek wywarł na wnuka jest widoczny i odczuwalny do dziś.

- Czasami dotykam jakiejś granicy, które dla mojego dziadka byłaby trudna do zaakceptowania, może niezrozumiała. Mam dyskusje z moim dziadkiem, ciągle go widzę gdzieś z tyłu i myślę, że to jest niewiarygodne - mówił.

Hasło tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu powstania warszawskiego „To od nas zależy czy było warto” pochodzi z jednego z wywiadów udzielonych przez wnuczkę uczestniczki powstania.

 

 

Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy