500 Plus na nowych zasadach. Już dziś rusza nabór wniosków
Od 1 lutego rozpoczęliśmy nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy w programie "Rodzina 500 plus" – powiedziała we wtorek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Dodała, że od początku funkcjonowania programu do rodzin trafiło 176 mld zł.
- Od 6 lat skutecznie realizujemy politykę prorodzinną wspierającą rodziny, pokazującą, że rodzina jest w centrum uwagi. To nie są tylko słowa, to są konkretne programy, które pozwalają zmieniać na korzyść sytuację polskich rodzin – powiedziała minister rodziny.
500 plus w rękach ZUS-u
Od nowego roku obsługę programu "Rodzina 500 plus" prowadzi Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a wnioski można przesyłać tylko drogą elektroniczną. Te złożone przed 1 stycznia do ich zakończenia będą nadal realizowane przez dotychczasowe organy. Dlatego osoby, które złożyły wnioski w zeszłym roku, na trwający już okres wypłaty świadczeń (od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r.), nie powinny składać wniosków do ZUS o jego ponowne przyznanie za ten okres.
Jak dodała prof. Uścińska, ZUS przygotowywał się do obsługi 500 plus od wielu miesięcy. Prezes przypomniała, że Zakład od 1 stycznia przyjmuje wnioski o świadczenie na nowo narodzone dzieci jeszcze na poprzedni okres świadczeniowy. Poinformowała, że od tej pory wpłynęły blisko 48 tys. wniosków o świadczenie wychowawcze.
- Na godz. 7.00 złożono prawie 8,9 tys. wniosków na 14,9 tys. dzieci, a więc wszystko idzie sprawnie – podkreśliła prof. Uścińska.
📌 Prof. Gertruda #Uścińska w czasie briefingu w @MRiPS_GOV_PL o #500plus:
— ZUS (@zus_pl) February 1, 2022
💬 Od dzisiaj, czyli od 1 lutego, #ZUS przyjmuje wnioski o "500+" na nowy okres świadczeniowy. Na godzinę 7 rano złożono już ponad 8 tys. wniosków na 1⃣4⃣ tys. #dzieci. pic.twitter.com/gk7cORUAhk
Zwróciła uwagę, że obsługa świadczeń rodzinnych odbywa się ze zdecydowanie mniejszym udziałem fizycznym pracowników.
- Oczywiście na tym etapie wejścia w życia nowych regulacji bardzo istotną rolę odgrywają pracownicy, którzy udzielają wyjaśnień, wsparcia poprzez obsługę klientów, poprzez linie telefoniczne, odbieranie e-maili i udzielanie wszelkich wyjaśnień – zaznaczyła prezes ZUS.
Wskazała, że klienci ZUS w zdecydowanej większości potrafią się posługiwać nowoczesnymi technologiami.
ZOBACZ: Maląg: Polacy chcą zakładać rodziny, a do tego potrzebne są odpowiednie warunki
- W tym roku ze wsparcia fizycznego skorzystało około 2 proc. ogółu uprawnionych. To oznacza, że wskaźnik korzystania z usług w sposób elektroniczny jest bardzo wysoki. To też jest bardzo dobry przykład optymalizacji kosztów, ale też unowocześnienia funkcjonowania państwa – podkreśliła prof. Uścińska.
Od tego roku wnioski o 500 plus można składać wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem jednego z trzech kanałów wnioskowania: przez Platformę PUE ZUS, portal Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl lub przez bankowość elektroniczną.
Osoby, które złożą wniosek do 30 kwietnia br., otrzymają pierwszą wypłatę świadczenia do 30 czerwca 2022 r. W przypadku wniosków złożonych po tym terminie ustalenie prawa do wypłaty 500 plus nastąpi w maksymalnym czasie do 3 miesięcy.
Wypłata 500 plus będzie się odbywać wyłącznie w formie bezgotówkowej na wskazane we wniosku konto bankowe.