120 lat temu zmarł Aleksander Gierymski. Jego najsłynniejsze dzieło to „Pomarańczarka”

Artykuł
Aleksander Gierymski bardzo dużo zawdzięczał bratu
Fot. wikimedia.org

120 lat temu zmarł wybitny polski malarz, przedstawiciel realizmu Alexander Gierymski, prekursor polskiego impresjonizmu, jeden z najwybitniejszych artystów ówczesnej epoki,. Jego najsłynniejsze dzieło to „Pomarańczarka”. Zmarł między 6 lub 8 marca w 1901 w Rzymie; dokładna data śmierci nie jest znana.

Aleksander Gierymski urodził się 30 stycznia 1850 r. Studiował w Klasie Rysunkowej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a potem na monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych, którą ukończył z najwyższym wyróżnieniem: złotym medalem. Medal otrzymał za pracę dyplomową, a zarazem jedno z jego najbardziej znanych dzieł „Kupiec wenecki”. Pod koniec lat 60. XIX wieku tworzył ilustracje dla warszawskich czasopism „Kłos” i „Tygodnik Ilustrowany”, a później gazet z Austrii i Niemiec.

Gdy mieszkał w Rzymie (w latach 1873-1874) namalował „Austerię rzymską” i „Grę w mora”. Wtedy zdobył zainteresowanie krytyków.

Głośno o malarzu zrobiło się, kiedy jego obraz „Żydówka z pomarańczami”, namalowana w Warszawie w 1881 r., jedno z najcenniejszych polskich arcydzieł, które zaginęło w czasie okupacji, zostało odnalezione w Niemczech w 2010 r. i sprowadzone do Polski w 2011 r.

pomaran_670

Płótno pojawiło się na aukcji w Niemczech. Wyglądało na to, że niemieccy marszandzi z prowincjonalnego domu aukcyjnego nie byli świadomi, że obraz był na liście polskich strat wojennych. Po fachowej konserwacji obraz został uratowany i trafił do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

„Bardzo dużo zawdzięczał bratu, jednak – chorobliwie zazdrosny, z trudem pozostawał w cieniu docenianego i powszechnie szanowanego artysty. Tym bardziej, że choć targany tysiącem wątpliwości, pewny był akurat jednego: swojego talentu” – napisała Dorota Dzierżanowska w książce „Gierymscy".

Źródło: PAP/WNP, media

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy