„10.04.2010 fakty”. Macierewicz: Ślady na Tu-154 szokująco przypominają te z samolotu zestrzelonego nad Ukrainą

TV Republika

Ślady wykryte na szczątkach prezydenckiego Tu-154 są analogiczne do tych, które znaleziono na szczątkach samolotu MH-17, zestrzelonego nad Ukrainą w 2014 r, badanych przez holenderską komisję – przypomina marszałek senior, szef podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz. „Zrobiliśmy porównanie zniszczeń samolotu MH-17 i Tu-154M i to zestawienie jest szokujące” - powiedział Macierewicz w programie „10.04.2010 fakty” na antenie TV Republika.

17 lipca 2014 r. samolot MH-17 został zestrzelony podczas lotu z Amsterdamu do Kuala Lumpur przez wyprodukowaną w Rosji wyrzutnię rakiet „Buk”. Rząd holenderski, po przeprowadzonym śledztwie, uznał Rosję za winną tragedii.

Macierewicz podkreślił, że w obu przypadkach odkryto te same materiały wybuchowe, tj. trotyl, RDX i pentryt. „Jedno z NATO-wskich laboratoriów, które badało ślady na Tu-154M, z 255 przebadanych fragmentów odkryło materiały wybuchowe na 117. W przypadku MH-17 na 136 przebadanych fragmentów, zaledwie 34 zawierały materiały wybuchowe” - przypomniał gość Aleksandra Wierzejskiego.

Różnice w ilości śladów prawdopodobnie wynikają z odmienności „struktur eksplozji. W wypadku MH-17 mamy do czynienia z rakietą, która wybuchła nad samolotem, w wypadku Tu-154M mamy do czynienia z eksplozją w śródpłaciu oraz eksplozją wewnętrzną. Jednak kształt zniszczeń w obu przypadkach jest naprawdę szokująco analogiczny” - podkreślił szef podkomisji smoleńskiej.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy