Wystawa Instytutu Pamięci Narodowej „Krwawy bój o Elbląg”. Historia miasta

Artykuł
Autorem wystawy jest Artur Chomicz
Radio Olsztyn

W 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej IPN Gdańsk przygotował wystawę „»Domy płoną, kobiety krzyczą, zabawili się do woli«”. Armia Czerwona w województwie gdańskim w 1945 roku” - czytamy na stronie IPN.

Ekspozycja opowiada m.in. o sprawie polskiej w 1944 roku, obecności Armii Czerwonej na Pomorzu, krwawym boju o Elbląg, sytuacji na Kaszubach i Kociewiu, czerwonoarmistach w Gdyni, zdobyciu Gdańska, powojennych zniszczeniach Gdańska, spaleniu żywcem gdańszczan w kościele św. Józefa, zbrodniach Armii Czerwonej (gwałty, grabieże, zabójstwa), zwalczaniu polskiego powojennego podziemia niepodległościowego.

Materiały archiwalne opatrzone komentarzem ilustrują obecność Armii Czerwonej na Pomorzu, ale też krwawy bój o Elbląg, zdobycie Gdańska czy zwalczanie polskiego powojennego podziemia niepodległościowego.

Autorem wystawy jest Artur Chomicz, jednym z jej recenzentów – dr Tomasz Gliniecki, elbląski historyk specjalizujący się wojennej i powojennej przeszłości Elbląga, Pomorza i Prus Wschodnich.

 

Źródło: Radio Olsztyn

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy