Przeniesienie prochów Pendereckiego do Panteonu Narodowego za rok

Artykuł
Krzysztof Penderecki
flickr.com

Uroczystości odprowadzenia urny z prochami zmarłego przed rokiem Krzysztofa Pendereckiego do Panteonu Narodowego odbędą się 29 marca 2022. Dwuletnia zwłoka spowodowana była pandemią koronawirusa.

Krzysztof Penderecki zmarł w swoim krakowskim domu 29 marca 2020 roku, po długiej i ciężkiej chorobie. Był kompozytorem, dyrygentem, pedagogiem muzycznym; doktorem honoris causa 39 uniwersytetów, honorowym członkiem najważniejszych światowych akademii artystycznych i naukowych, Kawaler Orderu Orła Białego.

- Śmierć kompozytora poruszyła krajową i międzynarodową opinię publiczną. Słowa solidarności, jakie z całego świata spływały do rodziny Maestro, były ogromnym wsparciem dla pogrążonych w żałobie bliskich oraz dla miłośników twórczości autora Polskiego Requiem - napisał w imieniu rodziny prof. Pendereckiego Andrzej Giza.

Krzysztof Penderecki spocznie w Panteonie Narodowym w Krakowie

Dyr. Andrzej Giza przypomniał w komunikacie, że na wniosek m.in. Ministra Kultury oraz Prezydenta Miasta Krakowa rodzina Maestro wyraziła zgodę na pochówek kompozytora w Panteonie Narodowym w Krakowie. Jednocześnie z uwagi na ogromne zasługi śp. Krzysztofa Pendereckiego dla kraju, jednego z najwybitniejszych kompozytorów swojej epoki, postanowiono o pożegnaniu Maestro w formule oficjalnych uroczystości państwowych.

Z uwagi na pandemię Covid-19 msza pogrzebowa prof. Krzysztofa Pendereckiego odbyła się 2 kwietnia 2020 roku w rodzinnej parafii w Krakowie i miała charakter zamknięty. Po nabożeństwie urna z prochami kompozytora została złożona w krypcie bazyliki św. Floriana w Krakowie, gdzie pozostanie do czasu państwowych uroczystości w Panteonie Narodowym w Krakowie.

Pandemia uniemożliwiła przeprowadzenie uroczystości

- Czas, jaki upłynął od śmierci prof. Krzysztofa Pendereckiego, był okresem naznaczonym smutkiem i chorobą w rodzinie Pendereckich. Z uwagi na chorobę małżonki kompozytora, Elżbiety Pendereckiej, uroczystości odprowadzenia urny do Panteonu Narodowego zostaną przeprowadzone 29 marca 2022 roku - zaznaczono w komunikacie.

Jak zauważa dyr. Giza „można przypuszczać, że w drugą rocznicę śmierci prof. Krzysztofa Pendereckiego pandemia osłabnie, dzięki czemu w planowanych uroczystościach państwowych będą mogli uczestniczyć przedstawiciele państw i rządów oraz międzynarodowych instytucji, a także przyjaciele i melomani z całego świata pragnący pożegnać Maestro”.

W komunikacie rodzina prof. Krzysztofa Pendereckiego dziękuje wszystkim za wsparcie i pamięć. Jednocześnie w sposób szczególny wyraża ogromną wdzięczność za zaangażowanie i udzieloną pomoc przez prof. Piotra Glińskiego, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz prof. Jacka Majchrowskiego, Prezydenta Miasta Krakowa.

Źródło: rmf24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy