Wybory przedterminowe i uzupełniające przesunięte do końca kwietnia. MSWiA: jest to zgodne z rekomendacją GIS

Artykuł
Wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker

Zgodnie z rekomendacją GIS ze względu na sytuację epidemiczną wybory przedterminowe i uzupełniające nie będą przeprowadzane do końca kwietnia — przekazał wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker. Jak dodał, decyzja dot. wyborów zaplanowanych na maj będzie zależała od rozwoju sytuacji.

Zgodnie z danymi Państwowej Komisji Wyborczej w kwietniu wybory przedterminowe i uzupełniające zaplanowano w kilkudziesięciu gminach w całej Polsce. W ostatnich miesiącach terminy tych wyborów były już przesuwane z uwagi na utrzymującą się niekorzystną sytuację epidemiczną.

Z kolei w niedzielę 9 maja mają się odbyć przedterminowe wybory prezydenta Rzeszowa.

Organem właściwym do zarządzenia wyborów przedterminowych, a zatem także do ewentualnej zmiany terminu głosowania, jest Prezes Rady Ministrów.

Dalsze decyzje zależne od rozwoju epidemii

Wiceminister Paweł Szefernaker poinformował w piątek, że MSWiA wystąpiło do Głównego Inspektora Sanitarnego o opinię w sprawie przedterminowych i uzupełniających wyborów samorządowych. „Zgodnie z rekomendacją GIS, ze względu na sytuację epidemiologiczną nie będą one przeprowadzane do końca kwietnia” - powiedział wiceszef resortu.

Jak dodał, decyzja dotycząca wyborów przedterminowych i uzupełniających zaplanowanych na maj będzie zależała od rozwoju sytuacji epidemicznej w Polsce.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy