Współczynnik reprodukcji koronawirusa. Najnowsze dane

Artykuł
Jeśli wskaźnik wynosi więcej niż 1, oznacza to, że jeden chory zaraża więcej niż jedną osobę
Fot. pixabay/OrnaW

Minister zdrowia Adam Niedzielski udostępnił infografikę z wykresem, na którym widoczny jest współczynnik reprodukcji pokazujący ile kolejnych osób zarazi chory. Szef resortu zdrowia poinformował, że jego wartość osiągnęła najniższy poziom od początku pandemii.

Ostatnie dni przynoszą spadek liczby zakażeń koronawirusem w Polsce. Jeżeli trend spadkowy będzie się utrzymywał, w maju obostrzenia mają być stopniowo luzowane.

Wskaźnik R, zwany również współczynnikiem reprodukcji wirusa, informuje, na jakim etapie jest epidemia. Pokazuje on, jaka jest zaraźliwość, ile osób może zarazić jeden pacjent, u którego stwierdzono zakażenie COVID-19.

Jeśli wskaźnik wynosi więcej niż 1, oznacza to, że jeden chory zaraża więcej niż jedną osobę, co świadczy o tym, że epidemia wciąż się rozwija. Gdy współczynnik R wynosi poniżej 1, to znak, że epidemia zwalnia i coraz mniej ludzi zaraża się od siebie.

- Wartość współczynnika reprodukcji, pokazującego, ile kolejnych osób zarazi chory, osiągnęła najniższy poziom od początku pandemii, wynoszący 0,72 - poinformował szef resortu zdrowia.

Od marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem, badania potwierdziły go u 2 792 142 osób, z których 67 502 zmarły.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy