„Zaszczep się w majówkę”. Dr Cholewińska: Akcja będzie miała ogromne znaczenie na sytuację w kraju

Julia Mościńska 30-04-2021, 13:29
Artykuł
Majówkowe punkty będą szczepić jednodawkową szczepionką firmy Johnson&Johnson
Fot. twitter/maciejbieniekPL

Dr Grażyna Cholewińska konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dla województwa mazowieckiego Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie przyznała, że akcja „Zaszczep się w majówkę” jest działaniem, które powinno przynieść oczekiwane rezultaty.

- Akcja jest dobrze pomyślana. Dotychczas, decyzją Ministerstwa Zdrowia i rządowym harmonogramem, zaszczepiono już newralgiczne populacje, czyli seniorów, pracowników medycznych, nauczycieli. Większość istotnych zdrowotnie roczników przyjęło już odpowiednie dawki. Przyszedł czas na szczepienie populacyjne - przypomniała.

Dr Grażyna Cholewińska zauważyła, że ważne jest, by docierać do młodych ludzi i edukować ich z tematyki związanej ze szczepieniami. Dodała, że akcja „Zaszczep się w majówkę” w tym pomoże.

- Należy zorganizować tę akcję bardzo mądrze. Dotyczy ona głównie młodych ludzi i w większości zdrowych, ponieważ ci starci i schorowani zostali zaszczepieni już wcześniej. Należy im udostępnić szeroki dostęp do tych szczepień. Akcja w tym pomoże - przyznała.

Organizacja dodatkowych punktów szczepień

Konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych zaznaczyła, by zadbać o jakość i standard punktów, które się pojawią.

- Punkty szczepień będą w różnych miejscach. Mam nadzieję, że będą one bardzo dobrze zorganizowane. Liczę na właściwy standard higieniczno-sanitarny. Musi się w nich pojawić namiastka gabinetu zabiegowego - zaznaczyła.

- Personel, który będzie znajdował się w tych punktach musi być wyszkolony. Co więcej, musi posiadać certyfikat, który kwalifikuje do wykonywania szczepień. Warto przypomnieć, że rząd już od dłuższego czasu organizuje takie szkolenia dla pracowników medycznych i paramedycznych. Wyszkoliły się setki osób, które mogą pomóc w tej akcji - przypomniała dr Grażyna Cholewińska.

- Należy pamiętać, że do tych punktów będą również zgłaszać się osoby z obciążeniami chorobowymi. Widać to już nawet teraz, kiedy do punktów szczepień przychodzą osoby, które przynoszą ze sobą całą torbę leków. Następnie pokazują je lekarzowi i się konsultują. W punktach, które pojawią się podczas akcji musi znajdować się ktoś, kto będzie kierował takie osoby do lekarza. Farmaceuta nie może podjąć decyzji o leczeniu lub dyskwalifikacji ze szczepienia - dodała.

Dr Grażyna Cholewińska przyznała, że dodatkowe punkty szczepień pomogą w rozładowaniu kolejek.

- Zbliżają się cieplejsze dni i wakacje. Ludzie będą chcieli się poruszać i wyjeżdżać . Punkty, które powstaną w ramach akcji, będą miały ogromne znaczenie. To pomoże w rozładowaniu kolejek i oczekiwaniu na szczepienie - zaznaczyła.

Młodzi ludzie a „Zaszczep się w majówkę”

- W każdym województwie pojawi się jeden dodatkowy punkt. Łącznie będzie ich 16. Dodatkowo szczepienia w ramach akcji „Zaszczep się w majówkę” będą odbywały się bez wcześniejszego umawiania. To może zachęcić młodych ludzi. Młodsi mają potrzebę zaszczepienia się - przypomniała.

W dodatkowych punktach personel odpowie na wszystkie pytania związane ze szczepieniem wektorowym. Dr Grażyna Cholewińska zauważyła, że pomoże to w doinformowaniu osób, które są już zdecydowane. Dodała, że ludzie, którzy jeszcze nie podjęli decyzji dotyczącej szczepienia, raczej nie skorzystają z tej oferty.

- Pamiętajmy, że są też młodzi ludzie, którzy nie są jeszcze zdecydowani na szczepienie. Oni nie pójdą. Nawet jeżeli w tych punktach będzie możliwość do edukowania się - zauważyła.

- Ci, którzy podjęli już decyzję powinni skorzystać z tego, co oferuje akcja „Zaszczep się w majówkę” - przyznała Dr Grażyna Cholewińska.

- Akcja „Zaszczep się w majówkę” jest dobrym projektem dla młodych i zdrowych - podsumowała.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy