W Kazaniu pogrzeby ofiar strzelaniny w szkole. Zginęło dziewięć osób

Artykuł
19-letni sprawca strzelaniny miał zezwolenie na broń
Fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

W Kazaniu trwają pogrzeby ofiar strzelaniny w gimnazjum. Na cmentarzu muzułmańskim pochowano troje uczniów. 19-letni sprawca strzelaniny zabił 9 osób.

Na uroczystość przyszło wielu zwykłych ludzi, by wyrazić solidarność z bliskimi zabitych.

Prócz cmentarza muzułmańskiego pogrzeby odbywają się także w kilku innych miejscach: na cmentarzu Kurgan, gdzie znajdują się groby chrześcijańskie i muzułmańskie i w miejscowościach pod Kazaniem. Organizację i koszty pogrzebów wzięły na siebie władze Tatarstanu. W całym regionie 12 maja jest dniem żałoby. Na Kremlu kazańskim flagi państwowe opuszczono do połowy masztu. Na ulicach miasta pojawiły się banery z napisami upamiętniającymi zabitych.

W szpitalach pozostają 23 osoby ranne. Osiem z nich przewiezionych zostanie na leczenie do Moskwy.

19-letni sprawca strzelaniny miał zezwolenie na broń i kupił ją legalnie. Po tragedii parlament Rosji zajmie się zaostrzeniem przepisów dotyczących posiadania broni. Wiele kontrowersji wzbudza fakt, że gimnazjum, w którym doszło do strzelaniny, nie miało niemal żadnej ochrony - terenu szkoły pilnowała tylko woźna. Zdołała ona jednak włączyć alarm, dzięki czemu po 10 minutach od wejścia napastnika do szkoły na miejscu pojawiły się siły bezpieczeństwa.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy