Tajfun na Filipinach najsilniejszy od 2013 roku. Trwa ewakuacja ludności

Artykuł
Tajfun okazał się być silniejszy niż ten z 2013 roku
PAP/EPA/FRANCIS R. MALASIG

Filipińskie władze nakazały w sobotę ewakuację tysięcy mieszkańców południowej części największej w kraju wyspy Luzon. W niedzielę jest tam spodziewane przejście najsilniejszego tropikalnego cyklonu od siedmiu lat.

Poruszający się z prędkością 215 km na godzinę tajfun Goni to najsilniejsza burza nawiedzająca Filipiny od czasu tajfunu Haiyan z 2013 roku, który pochłonął ponad 6,3 tys. śmiertelnych ofiar. Znacznie słabszy tajfun Molave w ubiegłym tygodniu sprawił, że 22 osoby w prowincjach na południe od Manili utonęło.

W sobotę meteorolodzy zapowiedzieli, że burza, która przemieszcza się znad Pacyfiku przyniesie w Manili i 14 pobliskich prowincjach intensywne deszcze. Istnieje zagrożenie powodziami i osuwiskami.


Prewencyjną akcję ewakuacyjną rozpoczęto na wybrzeżach i terenach narażonych na osuwanie się ziemi w prowincjach Camarines Nortre i Camarines Sur. Mieszkańcy zagrożonych terenów otrzymali już nakaz opuszczenia domów. Władze zamknęły porty i zabroniły rybakom wypływania w morze.

Jak powiedział lokalnemu radiu DZBB burmistrz 70-tysięcznego miasta Infanta leżącego w prowincji Quezon, w terenie rozmieszczono już zapasy najpotrzebniejszych produktów, ciężkie maszyny przeznaczone do odgruzowywania oraz maski i odzież ochronną.

Dodatkowym wyzwaniem jest konieczność zachowania dystansu społecznego w centrach ewakuacyjnych, by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się koronawirusa. Filipiny z ponad 380 tys. potwierdzonych dotąd zakażeń zajmują 
po Indonezji drugie pod tym względem miejsce.

Leżący w Azji Południowo-Wschodniej archipelag co roku mierzy się z około 20 tajfunami.

Źródło: PAP, tvp.info. Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy