„Szybciej, łatwiej i za darmo”. Kraska: W czerwcu chcemy uruchomić program profilaktyki 40+

Artykuł
W ramach badań będzie dostępna m.in. mammografia
Fot. Canva

– W czerwcu chcemy uruchomić program profilaktyczny dla osób powyżej 40. roku życia – powiedział poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że pakiet tych badań będzie różnił się w zależności od płci.

W czerwcu już chcemy ten program uruchomić, abyśmy mogli jednak z tego grupy powyżej 40. roku życia wykonać sobie podstawowe badania profilaktyczne. One będą troszkę inne dla mężczyzn, inne dla kobiet, ale będą to badania, które jakby pozwolą nam poznać w jakim stanie zdrowia w tej chwili jesteśmy – powiedział wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska.

Dodał, że jeśli będzie jakaś nieprawidłowość w podstawowym pakiecie badań, wtedy zostanie on rozszerzony i ta diagnostyka będzie pogłębiona.

Kluczem do diagnostyki będzie Internetowe Konto Pacjenta (IKP). – Zainteresowany będzie musiał na IKP wypełnić ankietę, która pozwoli na zlecenie konkretnego pakietu badań – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Ma być szybciej, łatwiej i za darmo nawet w prywatnych przychodniach. Między innymi mammografia, cytologia i badanie prostaty.

Kraska mówił, że jest to pomysł na to, aby „nadrobić czas stracony diagnostyczne” w związku z pandemią COVID-19. – Chcemy wyłapać pewną grupę osób, u których dolegliwości te nie dają czasem żadnych objawów – my czasem nie wiemy, że jesteśmy chorzy – zaznaczył.

Wiceszef resortu zdrowia dodał, że im wcześniej wykryje się chorobę, tym łatwiej jest ją wyleczyć.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy