Szef NATO w Bukareszcie: transatlantycka solidarność wymaga czynów

Artykuł
Bukaresztańska Dziewiątka została zainicjowana przez Polskę i Rumunię w 2014 roku.
flaga NATO / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

W bardziej nieprzewidywalnym świecie musimy okazywać transatlantycką solidarność nie tylko słowami, ale także czynami - zaapelował w poniedziałek na szczycie państw wschodniej flanki NATO w Bukareszcie sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

- Szczyt NATO w przyszłym miesiącu daje nam wyjątkową okazję do rozpoczęcia nowego rozdziału w stosunkach transatlantyckich, aby wzmocnić jedność między Europą i Ameryką Północną oraz przygotować nasz Sojusz na wyzwania dnia dzisiejszego i jutra - mówił Stoltenberg.

- W bardziej nieprzewidywalnym świecie musimy robić więcej razem i okazywać transatlantycką solidarność nie tylko słowami, ale także czynami. Zatem na szczycie będziemy mieć ambitny i wybiegający w przyszłość program; wzmocnienie naszego zaangażowania w wzajemną obronę, poszerzenie naszego podejścia do bezpieczeństwa i przyjęcie bardziej globalnego podejścia w celu ochrony ładu międzynarodowego opartego na zasadach - poinformował uczestników spotkania w Bukareszcie.

Bukaresztańska Dziewiątka została zainicjowana przez Polskę i Rumunię w 2014 roku. Obecnie uczestniczy w niej 9 krajów. Oprócz inicjatorów, Bułgaria, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa i Słowacja. Jej celem jest wspieranie wspólnych projektów w dziedzinie bezpieczeństwa.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy