Szczyt B9. Iohannis: Musimy konsolidować odstraszanie i obronę NATO

Artykuł
Iohannis powiedział, że konieczna jest kontynuacja procesu refleksji NATO 2030
Fot. PAP/Jakub Borowski

Klaus Iohannis, który jest prezydentem Rumunii oświadczył, że dalsze wzmocnienie i pogłębienie więzi transatlantyckich, która pozostaje podstawą NATO, jest ważnym celem.

Podziękował prezydentowi USA Joe Bidenowi i nowej amerykańskiej administracji za nieocenione wzmocnienie i wsparcie dla NATO, dla art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego. odał, że obecność Bidena w poniedziałkowej debacie prezydentów państw Bukareszteńskiej Dziewiątki (B-9) wysyła silny sygnał solidarności transatlantyckiej, a także jedności przed szczytem NATO, który odbędzie się 14 czerwca w Brukseli.

- Format B-9 wnosi wartość dodaną w wysyłaniu spójnych wiadomości i zapewnianiu skoordynowanego podejścia ze strony dziewięciu sojuszników znajdujących się na wschodniej flance Sojuszu - wskazał rumuński prezydent, który jako gospodarz otwierał poniedziałkową debatę online.

W debacie liderów państw wschodniej flanki NATO - Polski, Rumunii, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Słowacji, Bułgarii i Węgier - będzie uczestniczył też prezydent USA Joe Biden oraz sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Szczyt B-9 ma być okazją do wypracowania wspólnego stanowiska na czerwcowy szczyt NATO.

- Jako sojusznicy leżący na wschodniej flance musimy konsolidować odstraszanie i obronę Sojuszu - podkreślił prezydent Rumunii.

- Ostatnio wszyscy byliśmy świadkami niepokojącej rozbudowy potencjału militarnego przez Rosję w naszym bliskim sąsiedztwie w rejonie Morza Czarnego, w samej Ukrainie i wokół Ukrainy. Dlatego czekam na wymianę zdań właśnie na ten temat - dodał.

Wskazał, że konieczna jest kontynuacja procesu refleksji NATO 2030.

- Chciałbym podziękować sekretarzowi generalnemu NATO Jensowi Stoltenbergowi za jego doskonałą koordynację, a także stymulowanie tego procesu. Wszyscy chcemy, aby nasz Sojusz był coraz silniejszy (...) w tym celu musimy kontynuować nasze wysiłki, w tym także pracować nad przyjęciem nowej Koncepcji strategicznej. Wszystkie te elementy określają esencję naszego Sojuszu - zauważył Iohannis.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy