Szef BBN: Prezydent USA na zaproszenie prezydentów Polski i Rumunii weźmie udział w szczycie B-9

Artykuł
Udział Joe Bidena potwierdzono dziś rano
Fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS / POOL

W odbywającym się dziś w Bukareszcie z inicjatywy prezydentów Polski i Rumunii szczycie przywódców Bukareszteńskiej Dziewiątki weźmie udział także prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden – poinformował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Informacja została potwierdzona dziś rano polskiego czasu.

Biały Dom poinformował, że prezydent Biden będzie rozmawiał z liderami państw wschodniej flanki NATO i „wezwie do bliższej współpracy z sojusznikami w Europie Środkowej oraz regionie Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego w kwestii zakresu globalnych wyzwań”.

W marcu prezydenci Andrzej Duda i Klaus Iohannis zwrócili się we wspólnym liście do prezydenta USA z zaproszeniem do wzięcia udziału w spotkaniu.

Prezydent Andrzej Duda złoży wizytę oficjalną w Rumunii, gdzie weźmie udział w debacie szefów państw Bukareszteńskiej Dziewiątki.

Szczyt B-9 będzie okazją do wypracowania wspólnego stanowiska grupy państw wschodniej flanki NATO na czerwcowy szczyt Sojuszu, pierwszy z udziałem prezydenta USA Joe Bidena.

Program szczytu

Wizyta rozpocznie się od ceremonii powitania prezydenta Dudy w Pałacu Cotroceni przez prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa. Następnie odbędzie się rozmowa w „cztery oczy” prezydentów, a po niej rozmowy plenarne dwóch delegacji pod przewodnictwem Dudy i Iohannisa. Po nich planowane jest spotkanie prezydentów z przedstawicielami mediów.

Po rozmowach z Pałacu Cotroceni prezydent Duda uda się na spotkanie z premierem Florinem Citu. Następnie polski przywódca będzie rozmawiał w siedzibie parlamentu Rumunii z przewodniczącymi Senatu i Izby Deputowanych.

Po południu prezydenci Duda i Ioahannis wezmą udział w szczycie Bukareszteńskiej Dziewiątki, organizowanym w formule online. Oprócz Polski i Rumunii skupia ona Bułgarię, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Słowację i Węgry.

Jutro w Smardan prezydenci Duda i Iohannis wezmą udział w ćwiczeniach wojskowych „Justice Sword 21”. Duda spotka się ponadto z polskimi żołnierzami biorącymi udział w ćwiczeniach.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy