Przejdź do treści
Radio Republika W środę gośćmi Antoniego Opalińskiego i Adriana Stankowskiego w Radiu Republika będą: 6.19 Tomasz Grzywaczewski (podróżnik, publicysta), 6.35 Tomasz Sakiewicz (prezes TV Republika, red. naczelny Radia Republika), 7.10 Maciej Wąsik (europoseł, PiS)
04:33 Wenezuela: Na wypadek ataku USA siły zbrojne Wenezueli planują odpowiedzieć walką partyzancką; rozmieszczają jednostki, niektóre wyposażone w sprzęt wyprodukowany wiele lat temu w Rosji
02:54 Kolumbia: W bombardowaniach przeprowadzonych przez kolumbijską armię zginęło co najmniej 19 członków grupy paramilitarnej dowodzonej przez najbardziej poszukiwanego rebelianta w kraju, Ivana Mordisco
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Warszawa oraz Wolni Polacy zapraszają na protest przeciwko represjom politycznym wobec Daniela Obajtka, 12 listopada, godz. 11:30 przed Prokuraturą Regionalną w Warszawie (Krakowskie Przedmieście 25)
Wydarzenie 12 listopada (środa), o godz. 18:00 odbędzie się pokaz filmu "Operacja Polonia 1920". Miejsce: Sala widowiskowa Centrum Kultury - Izabelin. Wstęp wolny
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Chrzanów zaprasza na spotkanie otwarte z Jakubem Maciejewskim. 14 listopada, g. 18:00. Sala Parafialna ul. Adama Mickiewicza 5, Chrzanów
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Gdyni zaprasza na spotkanie z Jackiem Wroną, działaczem Ruchu Obrony Granic. 16 listopada, g. 17:30. Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości, ul. 10 Lutego 33
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Miechów zaprasza na spotkanie otwarte z Przemysławem Czarnkiem. 15 listopada, g. 13:00. Hala sportowa przy szkole podstawowej w Kozłowie, Kozłów 303
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Nowym Dworze Mazowieckim i NPR zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem 21 listopada o godz. 18:00 w Nowodworskim Ośrodku Kultury przy ul I.J. Paderewskiego 1a
Wydarzenie Uroczystości 195. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Olszynka Grochowska, niedziela, 30.11. Początek o g. 12:30, Kopiec Bohaterów Olszynki Grochowskiej w Alei Chwały (ul. Chełmżyńska). Od g. 13:00 uroczystości przy Mogile Powstańczej, ul. Szeroka
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Spisanie testamentu w czasie pandemii jest dość skomplikowane. Wiemy jak temu zaradzić

Źródło: pixabay.com

Żeby napisać testament, zazwyczaj idziemy do notariusza. W czasie trwania epidemii względu na rygory sanitarne i bezpieczeństwo wizyty notariuszy w szpitalach czy domach są wyjątkowo ograniczone. A przez telefon można tylko zasięgnąć porady. Notariusz nie może telefonicznie i w ogóle zdalnie sporządzić testamentu. Co wtedy?

W takiej sytuacji spadkodawca może sporządzić testament własnoręczny, jak sama nazwa wskazuje, napisać go osobiście pismem ręcznym (nie może tego zrobić np. małżonek, który ładniej pisze) od początku do końca, sam podpisać i opatrzyć datą. Najważniejsze jest w testamencie stwierdzenie, że to dyspozycja na wypadek śmierci i dla kogo. Wystarczy jedno zdanie, np. „Chcę, aby po mojej śmierci cały mój majątek otrzymali żona i moje dzieci", wskazane z imienia i nazwiska, ewentualnie z datą urodzenia.

Dla pewności wato oznaczyć dokument słowem „testament". Dobrze, by autor testamentu (testator) wspomniał, czy pisał wcześniej inne testamenty, a jeśli tak, to czy je unieważnia, czy utrzymuje. Wtedy niezbędne będzie zbadanie, czy późniejszy testament zmienia poprzednie w całości czy tylko w części.

Chory może jednak utracić zdolność własnoręcznego pisania, a gdy notariusz zwleka, to istnieje szansa na skorzystanie z testamentu ustnego. Jest dopuszczalny w razie obawy szybkiej śmierci spadkodawcy, a Covid-19 raczej jest taką sytuacją.

Ostatnią wolę spadkodawca powinien oświadczyć w obecności co najmniej trzech świadków, nie mogą jednak nimi być osoby obdarzone choćby kawałkiem spadku. Mogą zorganizować takie spotkanie świadków (zachowując oczywiście rygory sanitarne). Uchybienie sanitarne raczej nie podważyłoby mocy testamentu ustnego.

Usunięto obraz.

Tak oświadczony testament powinien być spisany w ciągu roku, ale nie należy z tym zwlekać, gdyż pamięć jest ulotna i może ucierpieć wiarygodność świadków. Tak jak przy testamencie własnoręcznym podstawowym jego dowodem jest autentyczność pisma, tak w ustnym testamencie są to zeznania jego świadków, składane pod rygorem odpowiedzialności karnej – z czym powinni się liczyć.

Autor testamentu ustnego nie musi natychmiast umrzeć, a gdy zdrowie mu się poprawi, powinno się sporządzić nowy, zwykły testament.

Za sporządzeniem testamentu w prostych sytuacjach rodzinnych przemawia jednak argument, że spadek to nie tylko majątek, jaki zmarły zostawia w chwili śmierci (oraz jego długi), ale także darowizny, jakich dokonał niemal przez całe życie. I jak wskazuje prof. Bogudar Kordasiewicz, testament wyraża wolę podziału tego, co zostawia, z uwzględnieniem darowizn, jakich wcześniej spadkodawca dokonał.

rp.pl

Wiadomości

Ziobro proponuje przesłuchanie w Brukseli lub na Węgrzech

Zakaz wstępu do szkół i przedszkoli dla aktywistów LGBT

Tak więźniowie na Białorusi wspierają rosyjskich żołnierzy

Niespodziewany raport: tyle kosztowałaby przegrana Ukrainy

Kolos dotarł na miejsce. Ostatnio tak było 26 lat temu

Smutny sygnał od Widza. Tak „świętowała” wrocławska instytucja

Goście "W punkt" o Marszu Niepodległości i świętowaniu

W wieku 99 lat zmarła Carmen Moreno. Była legendą polskiego jazzu

Duda o prześladowaniu Ziobry przez ludzi Tuska: to wściekła zemsta za utratę władzy w roku 2015

Hiszpania: rozpoczęto obchody Roku Gaudiego

Marsz Niepodległości łączy Polaków. To porażka "salonowych" hejterów

Adam Woronowicz wyróżniony przez Prezydenta. Odebrał ważne państwowe odznaczenie

Apostołka Nadziei - 254 rocznica urodzin założycielki zgromadzenia Sióstr Pasjonistek św. Pawła od Krzyża

Niemcy wyjeżdżają ze Stanów Zjednoczonych

Goście Miłosza Kłeczka: dlaczego zabrakło Tuska i za co wygwizdano Kosiniaka-Kamysza

Najnowsze

Ziobro proponuje przesłuchanie w Brukseli lub na Węgrzech

USS Gerald R. Ford

Kolos dotarł na miejsce. Ostatnio tak było 26 lat temu

Smutny sygnał od Widza. Tak „świętowała” wrocławska instytucja

Goście "W punkt" o Marszu Niepodległości i świętowaniu

W wieku 99 lat zmarła Carmen Moreno. Była legendą polskiego jazzu

lgbt w szkołach

Zakaz wstępu do szkół i przedszkoli dla aktywistów LGBT

grób na cmentarzu

Tak więźniowie na Białorusi wspierają rosyjskich żołnierzy

brytyjskie haubice dla ukraińskiej armii

Niespodziewany raport: tyle kosztowałaby przegrana Ukrainy