Sowieci inwigilowali otoczenie Jana Pawła II. IPN ujawnia dokumenty KGB

Artykuł
KGB widziało w Janie Pawle II zagrożenie
PAP/EPA/LUCIANO DEL CASTILLO

Wywiad sowiecki inwigilował Jana Pawła II. Dokumenty zgromadzone przez KGB pokazują, że Moskwa postrzegała Jana Pawła II jako człowieka, który ma wielki wpływ na światowe wydarzenia – uważa historyk Andrzej Grajewski, jeden z autorów książki „Pontyfikat wielu zagrożeń. Jan Paweł II w świetle dokumentów sprawy Kapella 1979-1990”.

W Instytucie Pamięci Narodowej odbyła się w środę dyskusja nad książką. Publikacja stanowi zbiór dowodów jednej z operacji sowieckiego wywiadu, prowadzonej pod nadzorem Moskwy przez I Wydział KGB Litewskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej.

Jeden z autorów książki, historyk Andrzej Grajewski podkreślił, że dokumenty, zbierane przez KGB na drodze inwigilacji duchowieństwa Litwy na Watykanie oraz litewskiej emigracji pokazują, że Moskwa postrzegała Jana Pawła II jako człowieka, który ma wielki wpływ na światowe wydarzenia.

Jan Paweł II stanowił dla sowietów zagrożenie

- Moskwa widzi, że pojawił się gracz wymiaru światowego, który zmienia bieg historii, oni to bardzo szybko zauważają, nie mają co tego cienia wątpliwości, i ten bieg historii zmienia nie tylko na obszarze Europy Środowo wschodniej, ale globalnie — uważa Andrzej Grajewski. Dlatego, jak dodaje historyk, KGB bacznie śledzi pielgrzymkę papieża do Meksyku, i innych krajów latynoamerykańskich, wiedząc, że jest to obszar przyszłych rewolucji.

Dr Andrzej Grajewski podkreślił również, że już pierwsza pielgrzymka papieża do Polski miała ogromny wpływ na Polaków i inne narody, z czego KGB doskonale zdawało sobie sprawę.

Jan Paweł II — jak podkreśla dr Gajewski — swoimi wystąpieniami budował świadomość narodową, co stwarzało „śmiertelne zagrożenie” dla sowieckich służb.

KGB trafnie oceniało wpływ papieża na bieg historii

Jak dodaje Andrzej Grajewski, niektóre oceny działań Jana Pawła II przez KGB były bardzo trafne, przewidywały na przykład działania władz w Polsce po trzeciej pielgrzymce papieża Polaka, w 1987 roku. Historyk wskazuje, że KGB prognozowało jeszcze przed wybuchem strajków robotniczych w 1988, iż władza szybko przystąpi do rozmów z opozycją. Wiedzieli, że może to spowodować daleko idące zmiany.

W dokumentach sowieckich pojawiły się również informacje o Okrągłym Stole, zanim doszło do tego wydarzenia.
Autorem opracowania „Pontyfikat wielu zagrożeń. Jan Paweł II w świetle dokumentów sprawy Kapella 1979-1990”, oprócz Andrzeja Grajewskiego jest Irena Mikłaszewicz.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa IPN.

Źródło: polskieradio24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy