Sondaż IBRiS: Większość Polaków za całkowitym zakazem aborcji z zachowaniem możliwości ratowania życia matki

Artykuł
Ordo Iuris

Jak wykazało badanie IBRIS, ponad 58 proc. respondentów popiera całkowity zakaz aborcji z zachowaniem możliwości ratowania życia matki, jeśli jest zagrożone. Sprzeciwia się temu 30 proc. Polaków. Pełna ochrona życia ludzkiego cieszy się najwyższym poparciem wśród najmłodszych respondentów.

Sondaż przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych IBRIS jako jedyny do tej pory dotyczy precyzyjnie określonej treści projektu „Stop Aborcji”, który za kilka miesięcy stanie się przedmiotem obrad Sejmu. Dotychczas prowadzone badania poruszały kwestię „zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej”, „odbierania kobietom prawa do aborcji”, „braku akceptacji dla przerwania ciąży w żadnych okolicznościach” lub po prostu „całkowitego zakazu aborcji” – tłumaczy Ordo Iuris.

Większość ankietowanych opowiedziało się również przeciwko automatycznej bezkarności kobiet za aborcję. Zdaniem 50,7 proc. badanych, kobiety powinny ponosić odpowiedzialność karną za „celowe i świadome dokonanie aborcji lub poddanie się jej”. Za wyłączeniem z góry karalności kobiet w tych sytuacjach opowiedziało się 41,3 proc. badanych.

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych IBRIS na reprezentatywnej próbie 1100 Polaków w dniach 13-16 maja, ponad miesiąc po rozpoczęciu zbiórki podpisów pod projektem „Stop aborcji” i w trakcie szerokiej dyskusji dotyczącej jej treści.


CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Podkarpacie bez dostępu do legalnej aborcji. Lekarze podpisali klauzulę sumienia

Co czwarta ciąża kończy się aborcją

Koniec z zabijaniem nienarodzonych dzieci w szpitalu Pro Familia. "Udało się obudzić sumienia lekarzy"

 

Źródło: Ordo Iuris

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy