Sojusznicy USA powinni odejść od rosyjskiego sprzętu, by uniknąć sankcji

Artykuł
Minister obrony USA Lloyd Austin
Fot. PAP/EPA/HARISH TYAGI

Sojusznicy i partnerzy Stanów Zjednoczonych powinni odchodzić od rosyjskiego sprzętu wojskowego, jeśli chcą uniknąć amerykańskich sankcji - oświadczył w sobotę minister obrony USA, Lloyd Austin. Austin przebywała w sobotę w Nowym Delhi, gdzie rozmawiał z szefem resortu obrony Indii Rajnathem Singhiem.

Austin wspomniał o tym w kontekście planowanego przez Indie zakupu rosyjskiego systemu przeciwrakietowego S-400.

- Z pewnością zachęcamy wszystkich naszych sojuszników, naszych partnerów, aby odeszli od rosyjskiego sprzętu i naprawdę unikali wszelkiego rodzaju zakupów, które spowodowałyby sankcje z naszej strony - powiedział Austin dziennikarzom w New Delhi. Dodał, że system rakietowy nie został dostarczony do Indii, w związku z czym nie rozmawiano o takich rozwiązaniach.

Indie już zapłaciły

W zeszłym roku USA nałożyły sankcje na Turcję za zakup S-400.

W 2019 roku Indie dokonały wstępnej wpłaty w wysokości 800 mln dolarów na zakup systemu z Rosji, a pierwsza dostawa jest spodziewana jeszcze w tym roku.

USA zacieśnia sojusze

Podczas tygodniowej podróży, pierwszej zagranicznej od czasu objęcia urzędu 22 stycznia, Austin odwiedził już Tokio i Seul. W Delhi pozostanie do niedzieli. Agencje przypominają, że podróż szefa Pentagonu do Japonii, Korei Południowej i Indii, to element polityki zagranicznej nowej amerykańskiej administracji, obliczonej na zacieśnienie sojuszy wymierzonych w coraz bardziej asertywne Chiny.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy