Rzecznik rządu broni Arłukowicza: Jego stanowisko jest jednoznaczne

Artykuł
Iwona Sulik, rzecznik rządu
PREMIER.GOV.PL

– Stanowisko ministra zdrowia jest jednoznaczne, chodzi o to, żeby zakończyć pewnego rodzaju tradycję, która pojawia się z końcem roku, kiedy dochodzi do kontraktów – mówiła rzecznik rządu Iwona Sulik.

Rzecznik prasowy rządu Iwona Sulik powiedziała, że premier Ewa Kopacz jest na bieżąco informowana przez ministra zdrowia nt. sposobu zabezpieczenia pomocy medycznej w kraju. Zapewniła, że zostanie ono zapewnione wszystkim Polakom.

Stanowisko ministra zdrowia jest jednoznaczne, chodzi o to, żeby zakończyć pewnego rodzaju tradycję, która pojawia się z końcem roku, kiedy dochodzi do kontraktów. Może rząd Ewy Kopacz doprowadzi do tego, że skończymy z pewnego rodzaju działaniami Porozumienia Zielonogórskiego, że w Nowy Rok pacjenci wkraczają z tą narracją, że nie wiadomo, co się stanie. Otóż wiadomo, co się stanie, wiadomo jak będzie, od 1 stycznia wszyscy pacjenci mogą liczyć na pełną pomoc i mogą się czuć bezpiecznie – powiedziała w TVN24 Sulik.

Rzecznik praw pacjenta: Będzie specjalna infolinia

Rzecznik praw pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska mówiła, że pacjent, który nie uzyskał pomocy, może zgłosić się do nocnej pomocy lekarskiej - która będzie czynna 24 godziny na dobę, w każdy dzień tygodnia - szpitala lub Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) oraz na izbę przyjęć.

Jak mówiła, tam pacjenci będą przyjmowani nie przez lekarzy z SOR-u, tylko przez innych lekarzy, "który mają się zająć pacjentami z POZ".

Pacjenci będą też mogli jednorazowo skorzystać z porad innego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, u którego nie złożył deklaracji wyboru. Narodowy Fundusz Zdrowia będzie dodatkowo pokrywał koszty takiego świadczenia.

Jeżeli pacjenci nie otrzymają świadczenia (...), proszę natychmiast dzwonić na naszą bezpłatną infolinię, która jest czynna od godz. 9 do 21 po numerem 800 190 590 - można się dodzwonić z każdego telefonu. Tu będą udzielane informacje, gdzie jest najbliżej położone miejsce, gdzie udzielane są świadczenia lub, gdy będzie odmowa ich udzielenia, pracownicy będą kontaktowali się z placówką i wpływali na świadczeniodawców, by pacjenci otrzymali pomoc – powiedziała Kozłowska.

Po fiasku negocjacji z resortem zdrowia Porozumienie Zielonogórskie zapowiedziało, że po 1 stycznia lekarze zrzeszeni w tej organizacji nie otworzą gabinetów podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Oznacza to, że zamknięta może być ponad połowa gabinetów POZ w siedmiu województwach: lubuskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, podkarpackim, opolskim i łódzkim. W tych regionach - jak podaje PZ - do organizacji należy ponad połowa lekarzy POZ.

Kryzys w służbie zdrowia

Według informacji MZ umowy z NFZ na 2015 r. aneksowało 70 proc. lekarzy i 64 proc. placówek POZ.

Kozłowska zaapelowała do lekarzy, by mieli wzgląd na przysięgę Hipokratesa i by kierowali się dobrem pacjentów. Dodała, że liczy na to, iż jeszcze w środę kolejni lekarze podpiszą kontrakty.

Proszę państwa, nie może być sytuacji, kiedy pacjenci będą dzielić lekarzy na tych, którzy przede wszystkim dbają o ich interes, myślą o tym, by im pomóc i na tych, którzy kierują się interesami ekonomicznymi czy też opłacalnością. Zarówno w państwa interesie, a przede wszystkim w interesie pacjentów jest to, by mieli należny dostęp do świadczeń medycznych – powiedziała.

Według niej nie powinno być tak, że co roku pacjenci są niepokojeni brakiem dostępu do lekarzy rodzinnych. – Lekarz to jest szczególny zawód, lekarz ma misję, lekarz składa przysięgę Hipokratesa, a to do czegoś zobowiązuje. Są zawody, które wymagają szczególnego zachowania i takiego szczególnego zachowania ja też oczekuję w imieniu pacjentów od lekarzy – zaznaczyła Kozłowska.

W sumie pod opieką lekarzy należących do PZ jest ok. 12 mln pacjentów.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Arłukowicz atakuje część lekarzy. „Urządzają festiwal straszenia pacjentów”

Od nowego roku wiele gabinetów lekarzy POZ będzie nieczynna. Sytuacja w województwach

Porozumienie Zielonogórskie: Arłukowicz manipuluje opinią publiczną. Nie jest partnerem do rozmowy

 

Źródło: pap, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy